Skontaktuj się z nami
Nasi Partnerzy
Inne serwisy
Skontaktuj się z nami
Nasi Partnerzy
Inne serwisy
Takiej gwiazdy światowego tenisa w Polsce jeszcze nie było. Maria Szarapowa 7-8 lutego wystąpi w meczu Polska-Rosja w ramach Pucharu Federacji. Oprócz niej na kort w Tauron Arenie Kraków wyjdą inne znakomite zawodniczki. Jakie?
To nie do pomyślenia, ale w oficjalnym meczu w rodzinnym mieście zagra po raz pierwszy. Jej dziadek był hokeistą Cracovii, ale syna zapisał na lekcje łyżwiarstwa figurowego i tenisa. Kiedy w 2005 r. wygrała juniorski Wimbledon, było jasne, że zrobi karierę. W dorosłym tenisie zwycięstwa w turnieju wielkoszlemowym jeszcze się nie doczekała, ale była blisko. Zagrała w półfinale Australian Open i finale Wimbledonu.
Od dekady żadna sportsmenka świata nie zarabia tyle co ona (w ostatnim roku 24,4 mln dol.). Zwyciężczyni pięciu turniejów wielkoszlemowych, właścicielka cukierków o nazwie ?Sugarpova?, była liderka rankingu tenisistek, od 10. roku życia twarz firmy Nike.
Urodziła się na Syberii, gdzie jej rodzice uciekli przed skutkami katastrofy w Czarnobylu. W wieku ośmiu lat wyprowadziła się z ojcem na Florydę. Co ciekawe, za odkrywczynię jej talentu uważa się... Martinę Navratilovą, która od kilku tygodni doradza Agnieszce Radwańskiej.
Przez lata była w cieniu siostry i musiała odpowiadać, kiedy wreszcie ją dogoni. Urodziła się w Niemczech, a po powrocie pod okiem ojca siostry trenowały na podupadających kortach Nadwiślanu.
Jej karierę hamowały kontuzje. W 2010 r. przeszła operację kręgosłupa, po której jeździła na wózku inwalidzkim. Potem były m.in. problemy z kolanem i operacja barku. Do tej pory z siostrą były jak papużki nierozłączki ? w Krakowie wspólnie kupiły duże mieszkanie.
Ciągle czeka na sukcesy na miarę talentu. Jako juniorka wygrała Australian Open i US Open, za to w 2006 r. przegrała w finale French Open z... Agnieszką Radwańską. Pochodzi ze sportowej rodziny, choć w tenisa zawodowo gra jako jedyna. Jej dziadek reprezentował ZSRR w koszykówce, ojciec był kajakarzem i startował w igrzyskach olimpijskich, a matka była pływaczką.
Jedyna mama w tym gronie. W 2011 r. wyszła za mąż za dziennikarza Canal+ Bartosza Ignacika. Potem miała długą przerwę ze względu na ciążę, ale wróciła i dziś córka Anielka od czasu do czasu towarzyszy jej na turniejach. Co ciekawe, Jans ma na koncie m.in. zwycięstwo z... Agnieszką Radwańską. Tyle że pokonała ją w Gdyni, kiedy krakowianka miała zaledwie 15 lat (Jans jest pięć lat starsza). Jej wyniki w singlu nie rzucały na kolana, więc postawiła na grę podwójną. W 2012 r. zagrała w finale Rolanda Garrosa w grze mieszanej (z Santiago Gonzalezem).
Jej rodzice mogą o sobie mówić "legendy kolarstwa". Ojciec wychował kilku mistrzów olimpijskich, matka 20 razy poprawiła rekord świata, a brat zdobył srebro olimpijskie. Swietłana postawiła na tenis i nie może żałować. Była wiceliderka rankingu tenisistek i pierwsza Rosjanka, która wygrała turniej wielkoszlemowy - French Open w 2009 r. W wywiadach przekonywała, że nigdy do kolarstwa jej nie ciągnęło.
Podobnie jak o Jans mówi się o niej ?etatowa deblistka?. Przez lata na korcie tworzyły parę, choć zdarzały się rozłąki. Rosolska w reprezentacji Polski jest rekordzistką pod względem wygranych meczów w grze podwójnej. Prywatnie jest miłośniczką zwierząt (szczególnie kotów).
Ktoś powie, że urodą dorównuje Szarapowej, ale nie dorasta jej do pięt, jeśli chodzi o wyniki. Być może byłoby inaczej, gdyby nie kłopoty ze zdrowiem. Już w wieku 14 lat jej kariera stanęła pod znakiem zapytania (przez dwa lata nie grała przez kontuzję barku).