O co w tym wszystkim chodzi? [ŚCIĄGA PRZED PUCHAREM FEDERACJI]

Kiedy Agnieszka Radwańska zagra z Marią Szarapową? Ile zarobią tenisistki? Kim jest kapitan i o co właściwie gramy? Odpowiadamy na pytania przed meczem Polska - Rosja, który w weekend odbędzie się w Krakowie.
Fed Cup Fed Cup DAVID W CERNY/REUTERS

Co to właściwie jest ten Puchar Federacji?

Jest odpowiednikiem męskiego Pucharu Davisa. A to jedyne turnieje, w których tenisistki (i tenisiści) nie grają na własne konto, ale dla reprezentacji. W tym roku udział bierze 99 kobiecych drużyn z całego świata.

Pucharu Federacji nie należy mylić z Pucharem Hopmana, który czasami jest nazywany nieoficjalnymi mistrzostwami świata par mieszanych. Ten turniej zawsze rozgrywany jest w Australii, a udział bierze osiem reprezentacji złożonych z tenisisty i tenisistki.

Agnieszka Radwanska Agnieszka Radwanska GRZEGORZ CELEJEWSKI

Ile meczów zobaczą kibice w Tauron Arenie Kraków?

Pięć. Najprawdopodobniej. W sobotę dwa single, a w niedzielę dwa single i jeden debel. Może się zdarzyć, że zwycięzca zostanie wyłoniony po trzech spotkaniach. Wtedy kolejne tenisistki grają tylko o prestiż. Zdarzało się jednak, że w takich sytuacjach nie wychodziły na kort i mecz kończył się np. wynikiem 4:0.

Te same zawodniczki dwa razy przeciwko sobie zagrać nie mogą. Nie ma też decyzji, kto wystąpi w meczu gry podwójnej, ale należy się spodziewać, że m.in. Agnieszka Radwańska.

Agnieszka Radwańska i Maria Szarapowa Agnieszka Radwańska i Maria Szarapowa łs

Kiedy Agnieszka Radwańska zagra z Marią Szarapową?

W niedzielę. Właśnie drugiego dnia zmierzą się tzw. pierwsze rakiety reprezentacji. Krakowiance przyda się pomoc 15 tys. gardeł, bo z Szarapową miewa duże problemy. Przegrała z nią 11 z 13 rozegranych spotkań.

Pieniądze Pieniądze Fot. Michal Jasiulewicz / Agencja Gazeta

Ile zarobią tenisistki?

Nic. Przynajmniej oficjalnie. Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF), organizator rozgrywek, nie wypłaca tenisistom nagród. Pewnie dlatego najlepsze zawodniczki na świecie często omijają Puchar Federacji szerokim łukiem. Maria Szarapowa niemal na pewno nie przyjechałaby do Krakowa, gdyby nie... przepisy. By za rok pojechać na igrzyska olimpijskie, trzeba zagrać w reprezentacji.

Kim jest kapitan?

Może lepsza byłaby nazwa "selekcjoner"? Jego rola jest prosta: ma za zadanie wybrać cztery tenisistki, które zagrają w reprezentacji, i zadecydować, kto wystąpi w singlu, a kto w deblu. W reprezentacji Polski funkcję kapitana pełni Tomasz Wiktorowski, który na co dzień jest też trenerem Agnieszki Radwańskiej.

Magdalena Grzybowska Magdalena Grzybowska fot.Damian Kramski / Agencja Gazeta

Na jakim etapie są Polki?

Po raz pierwszy od 1995 r. reprezentacja Polski zagra w ekstraklasie. Konkretnie w tzw. grupie światowej, w której występuje osiem najlepszych drużyn świata (jeszcze Czechy, Kanada, Włochy, Francja, Australia i Niemcy).

Reprezentacja Niemiec Reprezentacja Niemiec PETR DAVID JOSEK/AP

Co dalej z Polkami?

Jeśli pokonają Rosję (co będzie szalenie trudne), awansują do półfinału grupy światowej i w kwietniu zagrają ze zwycięzcą meczu Niemcy - Australia w Stuttgarcie (finał odbędzie się w listopadzie). Natomiast porażka nie oznacza jeszcze, że będą musiały pożegnać się z elitą, bo trafią do baraży. Tam zmierzą się z jednym z zespołów z grupy światowej II.