Losy trenerów Wisły z ostatniej dekady - Od klasy B do reprezentacji

Jeden trenuje zespół w przedostatniej lidze, dwóch prowadzi kadrę, trzech jest bez pracy, a inny zmienia kluby jak rękawiczki. Tak różne są losy szkoleniowców, którzy w ostatnich 10 latach prowadzili Wisłę.
Werner Liczka Werner Liczka Fot. WOJCIECH MATUSIK/ AG

Werner Liczka

Po odejściu z Wisły prowadził bez sukcesów Groclin Grodzisk Wielkopolski. Po zwolnieniu w listopadzie 2006 roku wrócił do Czech. Od 2007 roku był związany z Banikiem Ostrawa (grał tam jako piłkarz przez 10 lat) jako dyrektor sportowy; do trenowania wrócił dwa razy jako tymczasowy szkoleniowiec tej drużyny.

Jerzy Engel

Po dwukrotnej wpadce pucharowej w Wiśle - porażki z Panathinaikosem Ateny i Vitorią Gumiares - pożegnał się z klubem przy Reymonta. Odszedł do APOELU Nikozja, z którym w 2006 roku zdobył Puchar Cypru i od tej pory już pracodawcy nie znalazł.

Dan Petrescu

Z Wisły odszedł, bo piłkarze nie sprostali jego wymagającym metodom szkoleniowym. Trafił do Unirea Urziceni, z którą zdobył mistrzostwo Rumunii, co dało - bez eliminacji - awans do Ligi Mistrzów. Zajął w grupie trzecie miejsce i dwa tygodnie później został zwolniony. Kolejne kluby to Kubań Krasnodar i Dynamo Moskwa. Z tego ostatniego został zwolniony 8 kwietnia po porażce 0:4 z Anżi Machaczkała. Co ciekawe, to z Wisłą miał najwyższy procent wygranych - 65 proc., Unirea - 50,0 proc., Kubań - 47,67 i Dynamo - 50,9 proc.

Adam Nawałka jako trener Wisły w 2001 roku Adam Nawałka jako trener Wisły w 2001 roku Fot. Krzysztof Karolczyk / AG

Adam Nawałka

Po Wiśle był asystentem Leo Beenhakkera w reprezentacji Polski, a potem prowadził GKS Katowice i z dobrym skutkiem Górnika Zabrze. To zaprocentowało tym, że sam jest selekcjonerem kadry narodowej.

Wisła Kraków - Legia Warszawa 4:0 Wisła Kraków - Legia Warszawa 4:0 Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta

Maciej Skorża

Po dobrym okresie przy Reymonta (m.in. dwa tytuły mistrza Polski, ale też kompromitacja z Levadią) został zwolniony, choć zespół był liderem. Miał miękkie lądowanie w Legii - zdobył dwa Puchary Polski, ale - co wydawało się niemal niemożliwe - przegrał walkę o mistrzostwo. Trafił do Arabii Saudyjskiej, ale z Ettifaq FC zajął tylko szóste miejsce. Wrócił do Polski, ale jest bez pracy.

Henryk Kasperczak

W 2010 roku przegrał z Wisłą mistrzostwo, skompromitował się z Karabachem Agdam i odszedł z klubu. Szybko znalazł zatrudnienie w greckiej Kavali, ale po czterech miesiącach został z niej zwolniony. Wydawało się, że już nie wróci na trenerski stołek, ale tuż przed końcem 2013 roku został selekcjonerem Mali.

Robert Maaskant Robert Maaskant Fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta

Robert Maaskant

Odzyskał dla Wisły mistrzostwo, był trzy minuty od Ligi Mistrzów, ale w 2011 roku został zwolniony. Prowadził Houston Dutch Lions (IV liga amerykańska), FC Groningen (nie przedłużono z nim umowy), Dynamo Mińsk (kontrakt rozwiązany za porozumieniem stron), a teraz jest asystentem trenera w Columbus Crew (Major League od Soccer w USA).

Kazimierz Moskal Kazimierz Moskal Fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta

Kazimierz Moskal

Trenerem był niespełna pięć miesięcy i szczęścia mu nie brakowało - cudem wyszedł z Wisłą z fazy grupowej Ligi Europy. Został zwolniony z klubu (marzec 2012). Trafił do Termaliki Bruk-Bet Nieciecza, ale odszedł po tym, jak nie wywalczył awansu. Objął GKS Katowice ? 12 kwietnia podał się do dymisji, ale zarząd klubu jej nie przyjął.

Michał Probierz

W Wiśle wytrwał siedem miesięcy (do 1.10.2012), bo nie potrafił dogadać się z piłkarzami. Od tej pory pracował w trzech innych klubach (GKS Bełchatów, Lechia i Jagiellonia).

Tomasz Kulawik

Pracował przy Reymonta do końca sezonu 2012/2013. Odszedł z Wisły, a teraz prowadzi w klasie B Akademię Piłkarską Przebój Wolbrom. - Czy były inne oferty? Odebrałem kilka telefonów z drużyn z II i III ligi, ale nie byłem zainteresowany. Chciałem odpocząć od piłki na wysokim poziomie - przekonywał w rozmowie z krakow.sport.pl.