Sport.pl

Jedenastka najlepszych transferów w erze Cupiała - od najnowszego Meliksona

Od przejęcia Wisły przez Bogusława Cupiała Wisła panuje na krajowym podwórku. Od 1998 roku zdobyła osiem tytułów. Przez klub przewinęło się w tym czasie ponad stu piłkarzy. Które transfery były najlepsze?

Maor Melikson za 675 tys. euro z Hapoelu Beer Szewy

Izraelczyk zachwyca wszystkich fachowców. Wojciech Kowalczyk twierdzi, że nie było lepszego obcokrajowca w polskiej lidze, Zbigniew Boniek twierdzi, że znów poprowadzi Wisłę do mistrzostwa, Andrzej Iwan uważa, że Melikson jest dla Wisły takim piłkarzem, jak Leo Messi dla Barcelony. To chyba wystarczająca wizytówka dla piłkarza, którego w reprezentacji nie chce Franciszek Smuda.

Zagłosuj na najlepszy transfer Wisły>>

Marcelo (za darmo z Santosu; do PSV Eindhoven za 3,8 mln euro)

Na brazylijskim obrońcy Wisła zarobiła najwięcej w historii. Marcelo wyrastał ponad polską ligę - pewny w obronie, a na dodatek skuteczny w ataku. Z Arkadiuszem Głowacki stworzyli najlepszą parę stoperów w Wiśle w erze Cupiała. W PSV też od razu wywalczył sobie miejsce w podstawowym składzie.

Zagłosuj na najlepszy transfer Wisły>>

Radosław Sobolewski (za darmo z Groclinu)

- Radka charyzmy i woli walki zawsze brakuje - mówił Cezary Wilk, gdy zabrakło kapitana w meczu z Widzewem. Sobolewski to od lat serce i płuca drużyny. Ma olbrzymi posłuch wśród wszystkich zawodników. Jedyny ze 'starej gwardii', który wyjechał do zagranicznego klubu.

Zagłosuj na najlepszy transfer Wisły>>

Jakub Błaszczykowski (za 14 tys. euro z KS Częstochowa; do Borussi Dortmund za 3,05 mln euro)

Transfer Błaszczykowskiego potwierdził, że warto szukać talentów w niższych ligach. Piłkarz przyszedł prawie za darmo, a później Wisła zarobiła na nim ponad 200 razy. Szybki, przebojowy, zapełnił lukę po odejściu Kosowskiego.

Zagłosuj na najlepszy transfer Wisły>>

Kalu Uche Kalu Uche Fot. KUBA ATYS AGENCJA GAZETA

Kalu Uche (za darmo z Espanyolu; wypożyczony do Bordeaux za 0,5 mln euro, sprzedany do Almerii za 1 mln euro)

To był pierwszy transfer Wisły z silnej ligi. Uche nie mieścił się co prawda w pierwszym zespole Espanyolu. W Krakowie pamiętają go z efektownych dryblingów i rajdów. Kariera w polskiej lidze pozwoliła mu na powrót do Primiera Divison, w której przez sześć sezonów był podstawowym piłkarzem Almerii.

Zagłosuj na najlepszy transfer Wisły>>

Mirosław Szymkowiak (za 0,75 mln euro z Widzewa; do Trabzonsporu za 0,8 mln euro)

Najbardziej brak Szymkowiaka w Wiśle było widać, kiedy odszedł. Przez następne siedem lat nie udało się znaleźć rozgrywającego z prawdziwego zdarzenia aż do pozyskania Meliksona. Szymkowiak zadziwiał nie tylko różnymi fryzurami, ale przede wszystkim znakomitymi podaniami.

Zagłosuj na najlepszy transfer Wisły>>

Arkadiusz Głowacki Arkadiusz Głowacki Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta

Arkadiusz Głowacki (za 0,6 mln euro z Lecha, do Trabzonsporu za 0,9 mln euro)

Przy Reymonta spędził 10 i pół sezonu. Gdy tylko był zdrowy, niemal zawsze grał w podstawowym składzie. Podpora wiślackiej defensywy.

Zagłosuj na najlepszy transfer Wisły>>

Paweł Brożek (za darmo z Polonii Kielce; do Trabzonsporu za 2 mln euro)

Paweł Brożek ma gorsze statystyki niż Frankowski (81 goli w 178 meczach dla Wisły). Dwukrotny król strzelców miał jednak pecha, bo przez pięć lat musiał godzić się z porażką w rywalizacji z duetem Frankowski - Żurawski. Gdy ich już nie było, talent strzelecki Brożka rozkwitł, czego efektem był transfer do Turcji.

Zagłosuj na najlepszy transfer Wisły>>

Kamil Kosowski za 1 mln euro z Górnika Zabrze, wypożyczany w sumie za 2 mln euro

Popularność wśród kibiców zaskarbił sobie rajdami to prawym, to lewym skrzydłem. Nie strzelał zbyt wielu goli, ale za to popisywał się asystami.

Zagłosuj na najlepszy transfer Wisły>>

Maciej Żurawski był dwóją SLD w Krakowie. Razem z Otylią Jędrzejczak zasłynął w kampanii niewiedzą o europarlamencie. Podobnie kiepsko wyszło mu w eurowyborach Maciej Żurawski był dwóją SLD w Krakowie. Razem z Otylią Jędrzejczak zasłynął w kampanii niewiedzą o europarlamencie. Podobnie kiepsko wyszło mu w eurowyborach Fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta

Maciej Żurawski (za 1 mln euro z Lecha; do Celticu Glasgow za 3,1 mln euro)

'Żuraw władca muraw' to kolejny ze znakomitych napastników, których miał w składzie klub z Reymonta. 102 gole dla Wisły w 174 meczach to niewiele gorszy bilans od Frankowskiego. Do tego Żurawski strzelił 24 bramki w europejskich pucharach (rekord klubu), trzy więcej od swojego kolegi z ataku.

Zagłosuj na najlepszy transfer Wisły>>

Tomasz Frankowski (za darmo z Martigues; do Elche za 1,4 mln euro)

115 goli w 173 występach ligowych w Wiśle mówi samo za siebie. Z Maciejem Żurawskim przez kilka lat dzielili i rządzili polską ekstraklasą. Chciał wrócić do Wisły, ale go nie chcieli, no to dalej strzela gole, ale dla Jagiellonii Białystok i już niedługo przegoni szóstego w klasyfikacji wszech czasów polskiej ekstraklasy - Kazimierza Kmiecika (153 bramki), inną ikonę krakowskiego klubu. Na Reymonta przyszedł za darmo, poza ponad setką goli, dał klubowi jeszcze sporo zarobić.

Zagłosuj na najlepszy transfer Wisły>>

Więcej o: