Maratonowi nie mówi nie, ale na razie szykuje się do innych krakowskich biegów

Był najszybszy w Kraków Business Run, a teraz szykuje się do Biegu Trzech Kopców i Półmaratonu Królewskiego.
Rozmowa z Adamem Czerwińskim, biegaczem

Andrzej Klemba: Ostatnio zaimponował pan formą podczas Kraków Business Run.

Adam Czerwiński: Rzeczywiście, nie oszczędzałem się i na swojej zmianie przebiegłem 3,8 km w 11 minut i sekundę. Drugi najlepszy wynik był o około 40 sekund gorszy. Byliśmy blisko złamania jednej godziny [zabrakło 48 sekund - przyp. red.], ale też trudno skompletować mocną drużynę.

W 2015 r. startował pan zarówno w Biegu Trzech Kopców, jak i Półmaratonie Królewskim. Jakie wrażenia?

- Bardzo pozytywne. Z obydwu startów byłem bardzo zadowolony. W Biegu Trzech Kopców, choć trasa jest wymagająca, ale z drugiej strony malownicza, byłem drugi i niewiele zabrakło [ośmiu sekund], bym dogonił zwycięzcę. W półmaratonie wystartowałem, bo chciałem sprawdzić się na płaskiej trasie. Założyłem sobie czas poniżej godziny i ośmiu minut i się udało, choć rzutem na taśmę. Może dlatego za bardzo nie pamiętam mety, która była wewnątrz hali Tauron Arena. Przypomina mi się tylko ciemność, którą przeszywały pulsujące świtała. Za to dużo lepiej pamiętam początek biegu. Bardzo mi się podobał start, fajerwerki i spory tłum kibiców.

Na maraton jeszcze za wcześnie?

- Właśnie ostatnio myślałem, kiedy będę na niego gotowy. To znaczy, jestem w stanie go przebiec, ale nie interesuje mnie tylko zaliczenie dystansu. Chciałbym pobiec poniżej dwóch godzin i 30 minut, ale chyba jeszcze nie jestem na to gotowy przy moim trybie życia.

A co to za tryb?

- Jeszcze nie tak dawno startowałem zawodowo. Biegałem średnie dystanse, byłem halowym mistrzem Polski na 800 i 1500 m, ale już zszedłem z bieżni. Osiadłem w Czasławiu, uczę w szkole w Sierczy i planuję założyć sekcję lekkoatletyczną. Przeniosłem się na dłuższe dystanse uliczne, ale półmaraton to raczej najdłuższy bieg, w którym chcę startować. Założyłem też rodzinę, mam roczną córeczkę i już nie uprawiam turystyki biegowej, a raczej startuję w Małopolsce.

Czyli nici z Krakowskiej Triady Biegowej, bo aby ją zdobyć, poza B3K i półmaratonem trzeba ukończyć Cracovia Maraton?

- Słyszałem o tej nagrodzie, ale na razie występu w maratonie nie planuję. Pobiegnę za to w B3K i półmaratonie.