Sport.pl

Atacama Rally. Rafał Sonik znów najszybszy

Uczestnicy Atacama Rally pokonali w środę najdłuższy z zaplanowanych odcinków specjalnych. Po niemal 470 km pierwszym quadowcem na mecie był Rafał Sonik z czasem 5 godzin i 33 minut. Polak był zadowolony nie tylko z wyniku, ale również pełnego doznań dnia rywalizacji.
- Lubię takie etapy, bo przez cały dzień nikt mi nie zawraca głowy - śmiał się na mecie lider Pucharu Świata. - Od świtu do późnego popołudnia nie odbieram telefonu i nie odpisuje na smsy. Mogę chłonąć otaczające mnie krajobrazy i cieszyć się jazdą.

Krakowianin podkreślił, że Atakama pod wieloma względami jest niezwykłą pustynią. Przede wszystkim królują tu ogromne przestrzenie, przez które można jechać godzinami i nie spotkać żywego ducha. Poza tym jest pełna sprzeczności. Są miejsca, w których człowiek czuje się, jak w raju, ale za chwilę trafia na pełne dziur tereny po wyrobiskach i niewielkich kopalniach, gdzie prowadzenie pojazdu staje się prawdziwym koszmarem.

- Wyschnięte koryta rzek na Atakamie to kwintesencja off-roadu. Wyjeżdżamy z nich na otwarte przestrzenie, które pozwalają na naprawdę ostrą jazdę. Nawet fesz fesz jest tu mniej uciążliwy, bo w przeciwieństwie do Argentyny, nie znajdujemy go pomiędzy krzewami. Możemy więc pokonywać go z dużą prędkością i trzeba wówczas jedynie uważać na to, by pył nie dostał się przez filtr powietrza do silnika - opowiadał Sonik.

Triumfator Rajdu Dakar przyznał jednak, że przy całej przyjemności z jazdy, miejscowi zawodnicy pozostają niedoścignieni dla europejskiej czołówki. Wszystko ze względu na swoje obeznanie w terenie. - Po zawodach zatrzymują roadbooki i potem trenują na rajdowych trasach. Mają więc doskonałą orientację w terenie, której my możemy co najwyżej przeciwstawić bardziej niezawodny sprzęt i serwis. Gdyby Dakar odbywał się w Bieszczadach mielibyśmy tę samą przewagę. Tym cenniejsze jest dla mnie zwycięstwo z 2015 roku - tłumaczył.

W czwartek zawodnicy pokonają 202 km odcinka specjalnego. - Myślę, że to będzie genialny etap! Czekam na piasek i ogromne wydmy charakterystyczne dla Atakamy - zakończył z uśmiechem Rafał Sonik.

Więcej o: