Rafał Sonik: Jestem człowiekiem spełnionym, ale... [ROZMOWA]

- Chcę pokazać, że Polak może wejść na szczyt. I to niejeden raz - mówi Rafał Sonik, zwycięzca Rajdu Dakar 2015.
Tutaj znajdziecie wszystko o walce Rafała Sonika podczas Rajdu Dakar »

Łukasz Szpyrka: Jest pan przesądny?

Rafał Sonik: Trochę tak.

Pytam, bo to pana siódmy start w Dakarze. I ta siódemka okazała się szczęśliwa.

- Rzeczywiście tak jest, bo do tej pory wiodło mi się ze zmiennym szczęściem. Byłem piąty, czwarty, dwukrotnie trzeci, rok temu drugi, a teraz pierwszy. Retrospektywnie patrząc, nie mogło być jednak lepiej.

Dakar to ogromny wysiłek, dwa tygodnie ścigania się na najwyższym poziomie. Co było kluczem do zwycięstwa w tak trudnym rajdzie?

- Wytrwałość, determinacja i to, co w Dakarze najważniejsze - umiejętność powstrzymywania siebie, czyli cierpliwość. Dakar nie daje szansy na zwycięstwo tak jak np. w pokerze, gdzie liczy się dobra "ręka", czyli jednorazowy moment. To tak długi rajd, w którym każdy zawodnik ma chwile słabości, euforii, przerażenia, stresu czy rezygnacji. Ale też chwile niezwykłego szczęścia. Dakar to życie w pigułce, to życie, które trwa dwa tygodnie. Przyjmuje się je ze wszystkimi jego częściami, a wobec tego warunkiem na sukces jest to, co w życiu - nie poddawać się, nie ulegać euforii, jeśli są ku temu powody, a nieustannie się dyscyplinować. Trzeba pokazać, że umie się jechać nie tylko rękami, nogami czy umiejętnościami technicznymi, ale że potrafi się jechać z głową. Tak jak tym razem Krzysztof Hołowczyc. Jego wynik jest fantastyczny i pokazał właśnie w tym roku, jak jechać z głową.

Kiedy poczuł pan, że zwycięstwo jest na wyciągnięcie ręki? W momencie, kiedy wycofali się Ignacio Casale i Sergio Lafuente, czyli najgroźniejsi rywale?

- Nie można powiedzieć, że zwycięstwo w Dakarze to coś, co można opisać jako "na wyciągnięcie ręki". Triumf w tym rajdzie jest wątpliwy do samego końca, do ostatniego kilometra. Nie czułem ani przez moment, że jest na wyciągnięcie ręki. Czułem natomiast, że mogę zwyciężyć Dakar od samego początku. W ubiegłym roku ścigaliśmy się z Ignacio Casale i Marcosem Patronellim. Pokonałem tych zawodników na najtrudniejszym odcinku tamtego rajdu, czyli w górach. Gdybym nie był przekonany, że mogę teraz wygrać, to bym nie przyjeżdżał. Czułem od początku, że mogę zwyciężyć, ale do tego potrzeba było zbiegu wielu różnych okoliczności, ale też trzeba było ustrzec się od błędów. I tak naciskać najlepszych zawodników, by to właśnie ich skłonić do pomyłek. To jest po prostu wojna psychologiczna. Wszyscy umiemy doskonale jeździć technicznie, ale nie każdy z nas ma taką samą psychikę.

Ogromne znaczenie miała też chyba taktyka. Ostatnie etapy pojechał pan zdecydowanie inaczej. Już się pan nie ścigał, nie podkręcał tempa, tylko jechał spokojnie i utrzymywał przewagę.

- Oczywiście, bo w Dakarze ze 100 tys. błahych powodów można wypaść albo zrobić sobie krzywdę. Nie można jednak wygrać go przez przypadek. Trzeba nie tylko ustalić taktykę, ale umieć ją zastosować. Zarówno na odcinki, gdzie temperatura wynosi 50 stopni Celsjusza, jak i spada poniżej zera. Na etapy na poziomie morza i w wysokich górach - ok. 5 tys. m n.p.m. To wymaga ogromnej dyscypliny, ale uczyłem się jej od wielu lat.

Euforia po zwycięstwie możliwa była dopiero na mecie, ale Dakar to też wiele trudnych momentów. Który był największy?

- Padały na nas kolejno trudne czy wręcz przerażające wiadomości. Gdyby to był mój pierwszy czy drugi Dakar, to prawdopodobnie bym się załamał. Ale był to mój siódmy rajd i wiedziałem, że, niestety, nie mam na te wiadomości wpływu. Jedyne, co mogłem zrobić, to przyjmować do siebie to, co się dzieje. I wieźć ze sobą - w sercu i umyśle. Jechało ze mną to, co się stało z synem Jacka Czachora Michałem Hernikiem i samochodem Adama Małysza. Przez te historie Dakar pokazuje, jak bardzo twardzi musimy być w życiu. Mieć serce, ale też bardzo dużo w sobie wytrzymałości i determinacji.

Jak śmierć Hernika wpłynęła na pana, zespół czy inne załogi?

- Znałem Michała od dwóch czy trzech lat, czyli czasu, od kiedy zaczął jeździć w rajdach i przygotowywać się do Dakaru. Stało się coś niesamowitego, bo chyba też po prostu nie wytrzymał psychicznie. Mam na quadzie czarną tasiemkę, którą po tej sytuacji wieźli wszyscy sportowcy. Mam nadzieję, że chociaż cząstkę jego życiowych marzeń udało nam się spełnić, dojeżdżając do mety. To było jego wielkie marzenie, ale, niestety, nastąpiła tragedia. Jedyne, co mogę w tej sytuacji powiedzieć, to że starałem się chociaż symbolicznie dowieźć marzenia Michała do mety.

Pan też przeżywał w pewnym momencie bardzo niebezpieczne chwile...

- Na dziesiątym etapie miałem wypadek. Część trasy była nieoznakowana. Nie było zaznaczonej wielkiej dziury - takiej, przy której powinny być dwa, a nawet trzy wykrzykniki. Wpadłem w nią i wyleciałem w powietrze. Przy bardzo dużej prędkości trafiłem w przeszkodę, a quad ciągnął mnie po skałach. Strasznie się poobijałem i cudem udało mi się wrócić na trasę. Dzięki temu, że udało mi się go utrzymać, mogłem jechać dalej. Choć byłem cały posiniaczony, pokrwawiony i poobijany.

Podczas tego rajdu człowiek musi żyć z maszyną. Obawiał się pan bardziej o siebie czy o quada?- Zawsze bardziej martwię się o sprzęt niż o siebie. Wiele lat temu powiedziałem, że dopóki quad nie padnie, to ja też nie. Wytrzymał, ale na Dakarze jest tak, że o pojazd trzeba dbać bardziej niż o siebie. Jeśli przydarzy się pierwsza awaria i tego się nie naprawi, to później jest coraz gorzej.

Czuje pan, że w sportach motorowych osiągnął już wszystko?

- Czuję się spełniony. Byłbym nieuczciwy, gdybym powiedział, że jest inaczej. Jednocześnie nie oznacza to, że to są moje wszystkie sportowe cele. Chcę dorównać albo przewyższyć osiągnięcia Sebastiana Loeba w rajdach WRC. Nie w sensie jakości, bo tego nie da się porównać, ale w sensie wyzwania sportowego, jakim jest Puchar Świata czy Dakar. Wyżej poprzeczki nie mogę zawiesić. Właśnie to powinno być moim celem. Nie po to, by on poczuł się źle, ale żeby pokazać, że Polak może wejść na szczyt. I to nieraz.

Co ta wygrana może dać tej dyscyplinie sportu?

- Nowe spojrzenie. Polacy są uczciwymi sportowcami i bardzo bym chciał, by w naszym kraju poprawiła się atmosfera wokół sponsorowania sportu. Traktujemy to jakoś dziwnie. Polacy bardzo chcą mieć bohaterów, wyniki, zwycięstwa, ale absolutnie nie są gotowi, by w to inwestować. Mam nadzieję, że nasze zwycięstwo pokaże, że solidarność w sporcie jest nie mniej ważna od tej solidarności, która kiedyś zmieniła świat, pozwoliła obalić komunizm i oddała nam wolność. Moim największym marzeniem, nawet większym niż zwycięstwo w Dakarze, jest to, by w Polsce powstała świadomość, że musimy inwestować w sportowców, by dawali nam poczucie dumy. Mamy fantastycznych sportowców i musimy ich wspierać. Polski sport to nie są przecież tylko takie jednostki jak Justyna Kowalczyk, Kamil Stoch czy Adam Małysz. Jest duża grupa wspaniałych i bardzo pilnych ludzi. Dajmy im po prostu szansę. Zróbmy coś dla nich.

Jakie obrazki utkwiły panu w pamięci?

- Przede wszystkim tragiczny odcinek, w którym jechaliśmy, a właściwie pływaliśmy w roztworze soli. To jest coś, czego nie zapomnę do końca życia. Miało być super, a było straszne.

Nie zapomnę też momentu, gdy wjeżdżałem do Buenos Aires po ostatnim etapie. Po siedmiu latach byłem w sytuacji, o której zawsze marzyłem, a wcześniej zawsze był to ktoś inny.

DAKAR 2015. TAKA JEST EKIPA SONIKA [WIDEO]