Sport.pl

Rafał Sonik zwycięzcą Rajdu Dakar! "Gdybym w to nie wierzył..."

Tego nie dokonał dotąd żaden Polak! Rafał Sonik z olbrzymią przewagą wygrał Rajd Dakar. Drugiego w klasyfikacji generalnej Gonzaleza Ferioliego wyprzedził o prawie 3 godziny! Olbrzymi sukces odniósł także Krzysztof Hołowczyc, który skończył rajd na trzecim miejscu w klasyfikacji kierowców.
Tutaj znajdziecie wszystko o walce Rafała Sonika podczas Rajdu Dakar »

Tak relacjonowaliśmy na żywo sukcesy Sonika i Hołowczyca >>

W sobotę niewiele mogło się już zmienić. Sonik minął metę jako piąty zawodnik, ale z ogromną przewagą wygrał najtrudniejszy rajd na świecie - Rajd Dakar. Ostatni etap został skrócony z powodu ulewy.

To jeden z największych sukcesów w historii polskich sportów motorowych. W 2012 roku Dakar wygrywał Dariusz Rodewald, który z belgijsko-holenderską załogą był pierwszy w kategorii ciężarówek. Polski mechanik startował jednak z holenderską licencją.

Sonik był jednym z faworytów

Sonik do Ameryki Południowej wyjeżdżał jako jeden z faworytów. Choć od 2009 roku startuje regularnie (wówczas utworzono kategorię quadów), nigdy jeszcze nie zaznał smaku zwycięstwa. Dwukrotnie był trzeci, a raz drugi, czwarty i piąty. W 2011 roku nie ukończył rajdu z powodu kontuzji, która wyeliminowała go na cały sezon.

Potem stał się silniejszy. Za cel obrał sobie pokonywanie kolejnych barier, a co za tym idzie, dojście do upragnionego zwycięstwa. - Gdybym w to nie wierzył, nie ruszałbym po raz siódmy na południowoamerykańskie bezdroża. Jak każdy sportowiec za cel stawiam sobie zwycięstwo - mówił przed wylotem.

Dla Sonika Rajd Dakar stał się nie tylko dobrym pomysłem na spędzenie pierwszych tygodni stycznia, ale sposobem na życie. - W trzy tygodnie doświadczamy całego spektrum uczuć i stanów psychiki, od niecierpliwego oczekiwania, poprzez tremę, stres, ból, wściekłość, bezradność, aż po euforię, radość czy wzruszenie - pisał w felietonie dla krakow.sport.pl. - Przeżywamy chwile morderczego zmęczenia i ulgę, kiedy docieramy na upragniony biwak. Przełamujemy bariery. Sprawdzamy i na nowo definiujemy granice własnych możliwości. Uczymy się samych siebie, poprzez testowanie odporności psychicznej i fizycznej. Weryfikacji podlegają tam również relacje z otaczającymi nas ludźmi, zawodnikami, członkami zespołu. Tu naprawdę można zobaczyć prawdziwe oblicze drugiego człowieka.

Główni rywale się wycofali

W tym roku krakowianin nie miał sobie równych. Długo rywalizował z Ignacio Casale i Sergio Lafuente, ale obaj najgroźniejsi rywale musieli wycofać się z rajdu - z powodu awarii sprzętu czy nieuwagi. Wówczas stało się jasne, że Polak będzie jedynym faworytem po końcowy triumf. Przed ostatnim etapem (174 km oesu) miał blisko trzy godziny przewagi nad drugim w klasyfikacji Jeremiasem Gonzalezem Feriolim.

W sobotę przypieczętował zwycięstwo. Może nie w największym stylu, bo dojechał do mety na piątej pozycji, ale nie to było najważniejsze. Sonik chciał bezpiecznie utrzymać przewagę, by spokojnie zakończyć rajd i cieszyć się z największego triumfu w karierze - zwycięstwa w najtrudniejszym rajdzie na świecie.

Hołowczyc na podium!

Olsztyński kierowca najtrudniejszy rajd na świecie skończył na trzecim miejscu. To nie tylko najlepszy rezultat w jego karierze, ale przede wszystkim spełnienie wielkiego marzenia. Wygrał Katartczyk, Nasser All-Attiyah. Czytaj więcej >>O kulisach najbardziej morderczego rajdu świata przeczytaj w książce "Operacja Dakar" >>

WSZYSTKO O WYSTĘPACH RAFAŁA SONIKA W RAJDZIE DAKAR


Więcej o:
Komentarze (127)
Rafał Sonik zwycięzcą Rajdu Dakar! "Gdybym w to nie wierzył..."
Zaloguj się
 • ml2403

  Oceniono 328 razy 282

  No co za głupota dziennikarska: zwycięstwo Może nie w największym stylu, bo dojechał do mety na piątej pozycji". To miał na ostatnim etapie ryzykować mając tak ogromną przewagę. Właśnie pojechał znakomicie, bez specjalnego ryzyka, by spokojnie dojechać. Te nasze pokazywanie stylu a' la Kubica kończyło się wycofaniem tuż przed metą z powodu rozbicia pojazdu. Brawo panie Rafale.

 • fletniapana

  Oceniono 179 razy 175

  BRAWO!

 • lukasz2010

  Oceniono 123 razy 113

  Gratulacje!!!!

 • taprus97

  Oceniono 115 razy 101

  Ogromne brawa! Spełnił swoje marzenia w tym morderczym rajdzie :) Naprawdę tylko garstka ludzi na globie ma siłę żeby przejechać Dakar, a co dopiero w nim zwyciężyć. Bezprecedensowe wydarzenie!

 • conrad11

  Oceniono 133 razy 83

  Oby tylko ten sukces nie spowodował dalszego wzrostu popularności tego pożal się Boże "sportu", czyli rozjeżdżania quadami polskich lasów

 • c.rayback

  Oceniono 85 razy 81

  Super Sonik! Gratulacje!

 • morfeusz_1

  Oceniono 55 razy 51

  Super Wyczyn - Gratulacje !

 • radek_sziwa

  Oceniono 52 razy 48

  Historyczny sukces, Swiety Graal rajdow zdobyty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX