Rajd Dakar. Rafał Sonik już nie jest liderem, bo dostał karę od sędziów

Krakowianin po trzech etapach Dakaru był pierwszy. Już po drugim, kiedy objął prowadzanie, zdawał sobie sprawę, że może dostać karę za przekroczenie przepisów. Sędziowie byli bezlitośni i nałożyli na niego 15 minut kary.
Trzeci etap Sonik zakończył na najniższym stopniu podium, ale powiększył przewagę nad najgroźniejszymi rywalami. - 15 km przed metą zgubiłem się na kilka minut. Niewiele, trzy albo cztery, ale to przesądziło o wyniku. Motocykliści mają taką metodę, że w wielu miejscach robią skróty. Jednym z nich był wyjazd z rzeki, gdzie ślady prowadziły w czterech różnych kierunkach. Instynktownie pojechałem za jednym z nich i popełniłem błąd - przyznał Sonik. - Musiałem zawrócić, bo teren był coraz trudniejszy do pokonywania. Dlatego nie wygrałem, ale nie jest to coś, co bardzo by mnie martwiło. Oczywiście wolałbym wygrać etap dla wyniku, ale różnice czasu są minimalne i bardzo ciasno jedziemy. To jest chyba najbardziej charakterystyczne dla tej edycji. Nie pamiętam, żebyśmy wcześniej jechali tak blisko siebie, by dzieliły nas pojedyncze sekundy. To niesamowite.

Przykra niespodzianka czekała na krakowianina kilka godzin później. Wtedy dotarła decyzja o karze za przekroczenie przepisów na drugim etapie. - Miałem dwa problemy, które niestety mogą prowadzić do kary, bo nie działał mi sentinel i speedocap [system bezpieczeństwa i jeden z systemów nawigacyjnych, inny to GPS - przyp. red.] - przyznał po przekroczeniu linii mety.

W związku z tym mógł zbyt szybko przejeżdżać przez strefy kontroli. Tak też się stało. 15 minut kary oznacza, że Sonik spadł na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. Do lidera traci teraz 10 minut i 5 sekund.

Dziś czwarty etap - Dakar wjeżdża do Chile. Zawodnicy pokonają 594 km dojazdówek i 315 km odcinka specjalnego. W sumie na quadzie przejadą 909 km.

Klasyfikacja generalna1. Sergio Lafuente (Urugwaj)11:43:15--
2. Sebastian Halpern (Argentyna)07:28 straty
3. Sonik10:05.
Co Rafał Sonik osiągnie w Rajdzie Dakar 2015?