Rajd Dakar. Rafał Sonik: "Czy wygram, czy nie, na pewno czegoś się nauczę"

Rafał Sonik już po raz siódmy wystartuje w Rajdzie Dakar. Był już piąty, czwarty, trzeci i drugi. Czy teraz wreszcie uda mu się wygrać? - Będę startował, dopóki nie zwyciężę, a jak już stanę na wierzchołku, pewnie stamtąd będzie widać kolejne szczyty do zdobycia - podkreśla krakowianin.
Tutaj znajdziesz wszystko o walce Rafała Sonika podczas Rajdu Dakar »

W Rajdzie Dakar startuje od 2009 roku - za każdym był w czołowej piątce, a tylko raz go nie ukończył. Na starcie w 2012 roku sędziowie zakwestionowali silniki quada Sonika i jego wyników nie odnotowywali w oficjalnej klasyfikacji. Polak nie poddał się, pojechał i zajął czwarte miejsce. Nie zgadzał się z decyzją sędziów i poszedł do sądu - poprzez kilka instancji jego sprawa w końcu trafiła do Trybunał Arbitrażowego do spraw sportu w Lozannie (to sąd najwyższy do rozstrzygania w sporach sportowych). I w nim sędziowie przyznali mu rację i czwarta pozycja została oficjalnie zatwierdzona. Sonik wciąż czeka na zwrot kilkuset tysięcy euro kosztów sądowych.

Oficjalna strona internetowa Rajdu Dakar tak o nim napisała: "Trudno znaleźć większego entuzjastę niż on. Jest pasjonatem Dakaru, quadów, ale przede wszystkim kocha Polskę. Jest też typem zawodnika, który się nie poddaje, ale reaguje. W 2013 roku założył Poland National Team, którego celem jest zaprowadzenie na szczyt Polaka, niezależnie od kategorii maszyn. Dąbrowski, Przygoński i Hołowczyc mogą wygrać, ale w najbliższej edycji największe szanse ma właśnie Sonik.Dakar.com cytuje też Sonika. "Po rajdzie byłem zadowolony z drugiego miejsca. Dla mnie ponad wszystko najważniejsze w Dakrze jest to, że to dla mnie życie w pigułce. Lekcje od życia sprawiają, że czuję się mocniejszy i bardziej odporny. Rajd trwa dwa tygodnie, ale wnioski pozostają na całe życie. Przede mną wciąż wiele wyzwań, ale teraz mniej mnie stresują. Nauczyłem się, by więcej się nie denerwować czy załamywać. To pozwala mi zbierać w sobie energię. Bardzo dużo pieniędzy zainwestowałem w starty w Rajdzie Dakar, ale dla mnie ważniejsze jest to, że była to inwestycja w siebie samego".

Sonik do Argentyny wyleci tuż po świętach Bożego Narodzenia. Rajd startuje 4 stycznia. - Potrzebuję kilku dni, by zaaklimatyzować się w Ameryce Południowej. Szkoda tylko, że sprzęt jest już w drodze [płynie statkiem do Buenos Aires - przyp. red.], bo nie mogę na nim trenować i wprowadzać ostatnich poprawek - mówi Sonik.

Kraków.sport.pl objął patronatem występy krakowianina w 2015 roku.Miejsca Rafała Sonika w Rajdzie Dakar20142.
20133.
20124.
2011nie ukończył
20105.
20093.