Sport.pl

Czy po Pucharze Federacji coś zostanie? [LIST]

[...] Dziś już mało kto pamięta, że jakieś 40 lat temu tenis był w Polsce sportem z infrastrukturą i organizacją porównywalną do piłki nożnej. Istniały regularne rozgrywki ligowe, krakowskie kluby: Nadwiślan, Olsza i Wawel prowadziły selekcję oraz szkolenie dzieci i młodzieży - pisze Stefan Niedźwieński, nasz Czytelnik.
Jesteś kibicem i jesteś z Krakowa? Musisz zostać fanem Facebooka Kraków - Sport.pl »

Na obiekcie Wisły przy ul. Reymonta funkcjonowało 16 kortów ceglanych, a na samej Olszy listy rankingowe rozgrywek amatorów zawierały ponad 250 nazwisk.

Czasy się zmieniły. Kraków, który posiada wspaniałą arenę, jeśli chodzi o rozwój tenisa - jest na absolutnym końcu (nawet na tle ogólnopolskiej mizerii). Oceniając krótko: tu nie ma gdzie grać i z kim grać, żaden tzw. klub tenisowy nie prowadzi kompleksowego szkolenia dzieci i młodzieży, dominuje absolutna komercja, w tenisa grają w większości dzieci niekoniecznie mające talent ku temu, ale posiadające rodziców, których stać na finansowanie tego grania. Szokuje bezkarny nepotyzm i robienie biznesów na zbudowanej i utrzymywanej z publicznych pieniędzy infrastrukturze. W Krakowie największy obiekt tenisowy (KKKS, dawna Olsza z dziewięcioma kortami) to wyjątek, nie zna jednak dnia ani godziny swego istnienia przy ulicy Siedleckiego. Dla porównania, w Warszawie jeden tylko klub - Warszawianka - dysponuje 29 kortami.

Czesi i Słowacy już dawno zrozumieli, że dla rozwoju tenisa ważniejsza od prestiżowych turniejów jest organizacja jak największej liczby zawodów mniejszej rangi. Co mamy w Krakowie? Wyłącznie dwa OTK-i (ogólnopolskie turnieje klasyfikacyjne PZT dla dzieci i młodzieży) organizowane na Olszy i... jednorazowy Puchar Federacji. Nie tak dawno był jeszcze Kraków Open, turniej rangi Futures. Od kilku lat organizowany już nie jest, bo i gdzie go rozegrać? Na obiektach, na których 30 lat temu oglądałem te same co dzisiaj ławki, siatki ogrodzeniowe czy ścianki treningowe? Na kortach przypominających klepisko, gdzie linie dalej rysuje się wózkiem? [...]

Krakowowi przede wszystkim potrzebny jest miejski ośrodek tenisowy z całoroczną, czterokortową halą o stałej konstrukcji. W porównaniu z pieniędzmi wydanymi na stadiony, Arenę czy Centrum Kongresowe koszt to absolutnie znikomy. Toruń zbudował taką halę za 7 mln zł i rozwija szkolenie dzieci i młodzieży aż miło patrzeć. Podobnie jest w Łęcznej, Pabianicach, Stalowej Woli. Ponadto trzeba stworzyć sensowny system szkolenia, który obecnie nie istnieje, i wreszcie rozpocząć pracę organiczną.

O takie działania rodzice krakowskich dzieci z licencją PZT i grających w tenisa, na barkach których spoczywa obecnie wszystko, od finansowania przez organizację najdrobniejszego szczegółu po zdobywanie tenisowej i okołotenisowej wiedzy (!), apelują do władz miasta i województwa. [...]

Więcej o:
Komentarze (1)
Czy po Pucharze Federacji coś zostanie? [LIST]
Zaloguj się
 • Paweł Albert

  Oceniono 3 razy -1

  Z forum FB AR: "Skończ z kolejnymi reklamami tylko wez się do ciężkiej pracy, bo na razie to jesteś przykładem niewykorzystanego potencjału i braku mentalności -zwycięzcy".

  Odwrotnie,
  Agnieszka ma za pewne najlepszą mentalność zwycięzcy w polskim tenisie, zawsze walczy o zwycięstwo ( jako reguła) i jedną z najlepszych w polskim sporcie, jest wzorem do naśladowania pod tym względem i dlatego ma tyle zwycięstw - a to że większość tego nie dostrzega, bo jest introwertyczką, która nie okazuje wielkich emocji na korcie i walczy spokojem, koncentracją, sposobem to osobna sprawa - i to w tak konkurencyjnej na całym świecie dyscyplinie sportu jak tenis, w której niedawno w ogóle się nie liczyliśmy, zobacz gdzie są i co osiągają pozostałe Polki, i bardzo dobrze wykorzystuje swój potencjał - to raczej Polacy z powodu swoich narodowych kompleksów i wynikających z nich wielkomocarstwowych ambicji spodziewają się wymagają wręcz żądają cudów na podwójnym kiju - bo jak na swoje warunki, jak na to że wywodzi się z kraju bez wielkich tradycji tenisowych, jak na to jak w Polsce jest przez cały czas opluwana i dołowana, to odniosła dużo więcej sukcesów niż ktokolwiek mógł się po niej spodziewać - ale roszczeniowych polskich malkontentów nic nigdy nie zadowoli, bo im więcej sukcesów, tym oni więcej ich pożądają ( szkoda że nie od siebie), nawet jak wcześniej w ogóle w nie wierzyli, i usprawiedliwiają to tym że ich apetyt rośnie w miarę jedzenia, i zawsze znajdą masę powodów do krytykanctwa, marudzenia, dołowania, bo taką mają naturę - a do tego polscy eksperci przez lata wyszydzali jej i jej Papy aspiracje awansu do top 5, szydzili z tego i już wszyscy o tym zapomnieli, nikt tyle w Polsce nie osiągnął co Agnieszka, a nie jedna miała lepsze warunki, jest najlepszą polską tenisistką w historii, a sportowców przede wszystkim mierzy się miarą swojego kraju, bo każdy kraj stwarza inne możliwości, a reklamy są nieodzowną częścią zawodowego sportu, dotyczą wszystkich znanych tenisistów, są też miarą ich sukcesów, a mistrzynią reklam w tenisie jest właśnie Szarapowa, a Ty jesteś wybacz moją prawdę o Tobie 1) typowym polskim zawistnikiem, bo ktoś sporo zarabia na reklamach, a Ty nie ( chyba że to czysta głupota i narzekasz na reklamy, bo to dobry pretekst do narzekań) i do tego jesteś wybacz mi moją prawdę kibolem od samych zwycięstw z zerową nikczemną odpornością na cudze porażki, a może dla odmiany sam coś wygrasz, pokaż nam szyderco co Ty potrafisz, nie wymagaj tylko cudów od innych, a może tylko potrafisz wieszać psy na najlepszych polskich sportowcach i na najlepszej w historii polskiej tenisistce, bo nie jest doskonała, bo nikt nie jest, i wszystkiego nie wygrywa. To przez całe rzesze takich roszczeniowych malkontentów wybacz mi moją prawdę sport polski leży od wielu lat na łopatkach, to wy go n nich trzymacie i ma małe widoki że się z nich kiedykolwiek podniesie.

  Na koniec proste pytanie. Jeśli Agnieszka najlepsza polska tenisistka w historii nie wykorzystuje swojego potencjału, to kto inny go wykorzystuje?, a trzeba pamiętać jak trudno o sukcesy w tenisie jeszcze w takim kraju jak nasz.

  -

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX