Puchar Federacji. "Radwańska z Szarapową w Krakowie? Szykuje się wielkie wydarzenie" [WYWIAD]

- Zrobimy wszystko, by informacja o tym wydarzeniu trafiła do każdego fana tenisa. Przyjazd Marii Szarapowej do Polski jest bardzo prawdopodobny, a jej mecz z Agnieszką Radwańską byłby szansą na wielką promocję nie tylko Krakowa - mówi Piotr Szkiełkowski, wiceprezes Polskiego Związku Tenisowego ds. organizacyjnych.
To jedyny drużynowy turniej w kobiecym tenisie. Ranga jest wysoka, bo Polki w przyszłym roku po raz pierwszy od 20 lat zagrają w tzw. Grupie Światowej, czyli tenisowej ekstraklasie. Mecz zostanie rozegrany w dniach 7-8 lutego w nowoczesnej Kraków Arenie (może pomieścić 15 tys. osób).

Rozmowa z Piotrem Szkiełkowskim, wiceprezesem Polskiego Związku Tenisowego

Jarosław K. Kowal: Co zadecydowało, że Kraków dostał prawo organizacji meczu Polska - Rosja w Pucharze Federacji? Choć chyba znam odpowiedź...

Piotr Szkiełkowski: To chyba jasne. Od początku twierdziliśmy, że takie wydarzenie powinno się odbyć w Krakowie, mieście sióstr Radwańskich. Od pięciu lat kobieca reprezentacja nie grała w naszym kraju, tylko na wyjeździe. Teraz w końcu jesteśmy gospodarzami, a władze Krakowa podeszły do sprawy z dużą życzliwością. Macie najlepszą i najnowocześniejszą halę w Polsce, a gdzie takie wydarzenie może cieszyć się większym zainteresowaniem niż w Krakowie?

Trzymacie kciuki za przyjazd Marii Szarapowej czy lepiej, by Rosja wystąpiła w słabszym składzie?

- To trudne pytanie. Wiadomo, celem nadrzędnym jest zwycięstwo. A im mocniejszy skład przeciwnika, tym trudniej. Ale jeśli chodzi o medialną stronę wydarzenia to liczymy, że Szarapowa pojawi się w Krakowie. Jej pojedynek z Radwańską może pomóc w promocji miasta. A im większe zainteresowanie meczem, tym większe zainteresowanie tenisem.

Szarapowa w Pucharze Federacji gra jednak bardzo rzadko.

- Mamy informacje, że jej przyjazd jest bardzo prawdopodobny. Na dziś wiemy, że zagra. Oczywiście wszystko się może zdarzyć, ale ma po co przyjechać. Jeśli chce rok później zagrać na igrzyskach olimpijskich, to wcześniej dwa razy musi wystąpić w reprezentacji.

Uda się sprzedać aż 15 tys. biletów?

- Nie powiem, że to formalność, ale zrobimy wszystko, by informacja o meczu trafiła do każdego fana tenisa.

Jak?

- Na razie nie umiem powiedzieć, jak konkretnie będzie wyglądała promocja. Oczywiście główną aktorką będzie Agnieszka, która trenowała w Krakowie od dziecka. Dla niej to zresztą pierwsza okazja, by zagrać w rodzinnym mieście, bo wcześniej występowała pod Wawelem tylko pokazowo.

Poza tym ranga wydarzenia robi swoje: to jest Grupa Światowa, i do tego mecz z Rosją. Mało? To dołóżmy najbardziej rozchwytywaną osobę w tenisowym cyrku. Zresztą, generalnie na świecie nie ma wielu bardziej medialnych osób od Marii.

Z miastem jesteście dogadani?

- Jesteśmy w trakcie dopinania szczegółów. Pieniądze? Powiem tylko, że bez organizacyjnej pomocy miasta gospodarza przeprowadzenie takiej imprezy byłoby niemożliwe. Zresztą nie chodzi tylko o pieniądze, ale m.in. o promocję wydarzenia w Krakowie. W tym zakresie liczymy na wsparcie.

Dzięki temu meczowi Kraków może wyjść z tenisowego cienia?

- Nie powiedziałbym, że jest w cieniu, bo dużo się tam dzieje. Ale na pewno mecz Polska - Rosja to duży krok w kierunku wzmacniania pozycji miasta w środowisku. Taki mecz, z takimi aktorkami, to wielkie wydarzenie.

TAK SIĘ KIBICUJE W KRAKÓW ARENIE!


Jeśli dojdzie do meczu Radwańska - Szarapowa wygra: