Mecz Agnieszka Radwańska - Maria Szarapowa w Krakowie? Jest szansa

Jest duża szansa, że Agnieszka Radwańska po raz pierwszy w karierze zagra w rodzinnym mieście. Na początku przyszłego roku w Kraków Arenie mogłaby zmierzyć się ze słynną Marią Szarapową w meczu Pucharu Federacji.
Ciekawostki o małopolskim sporcie wklejamy na Facebooka Kraków - Sport.pl »

To jedyny drużynowy turniej w kobiecym tenisie. Ranga jest wysoka, bo Polki w przyszłym roku po raz pierwszy od 20 lat zagrają w tzw. Grupie Światowej, czyli tenisowej ekstraklasie. Podejmą Rosjanki 7-8 lutego, choć jeszcze nie wiadomo, w którym mieście. - Będę jednak optował za tym, by mecz odbył się właśnie w Krakowie - zdradza Krzysztof Suski, prezes PZT.

Stąd pochodzą, ale nie grają

Do tej pory Kraków pod tym względem był miastem paradoksów: stąd wywodzą się najlepsze polskie zawodniczki (nie tylko siostry Radwańskie, ale też m.in. Magdalena Grzybowska czy wcześniej Jadwiga Jędrzejowska), ale na mapie prestiżowych imprez tenisowych był wielką białą plamą.

Starsza z sióstr Radwańskich nie zagrała tu ani razu, a w wywiadach często narzekała, że w mieście nie ma odpowiednich warunków do trenowania. Przed kibicami zaprezentowała się jedynie w rodzinnym benefisie i meczu pokazowym. W 2008 roku była szansa, że wystąpi w hali Bronowianki w turnieju Salwator Cup, ale nie odpowiadał jej termin. Potem podobnych imprez już tu nie było.

- Do tej pory w Krakowie po prostu nie mieliśmy warunków, by gościć duże turnieje. Mecz Pucharu Federacji to byłby ogromny prestiż i szansa na promocję. Musimy akcentować to, że stąd pochodzi jedna z najlepszych tenisistek świata - podkreśla krakowianka Joanna Sakowicz-Kostecka, wielokrotna mistrzyni Polski w tenisie.

Kraków ma asa w rękawie

Z naszych informacji wynika, że miasto wysłało do PZT pismo, w którym wyraziło "gotowość zorganizowania tego wydarzenia". I już zarezerwowało Kraków Arenę na początek lutego, choć negocjacje jeszcze się nie zaczęły. Konkurencja? Według naszych informacji o organizację meczu ubiegają się też Łódź, Poznań, Szczecin i Warszawa.

Tyle że stolica Małopolski ma asa w rękawie. Pod Wawelem chce grać Radwańska, a jej zdanie powinno być decydujące. - Pytałam Agnieszkę, czy zależy jej na występie w Krakowie. Odpowiedziała, że bardzo - zdradza Sakowicz-Kostecka, prywatnie przyjaciółka najlepszej polskiej tenisistki.

Ile to będzie kosztować? Związek liczy, że miasto - oprócz tego, że udostępni halę w Czyżynach (najlepiej bezpłatnie) - wyłoży kwotę w granicach 0,5 mln zł. Samo położenie kortu kosztuje ok. 150 tys. zł. Do tego trzeba będzie zapłacić m.in. za promocję, przygotowanie pomieszczeń dla zawodniczek oraz ich transport, zakwaterowanie i wyżywienie.

Prezes Suski: - Stawiam Kraków na pierwszym miejscu, bo powstała tam nowa hala i Radwańskie stamtąd pochodzą. Bardzo istotne jest jednak to, jak do współpracy podejdzie miasto i jaką kwotą będzie dysponować.

Czy Szarapowa przyjmie powołanie

Ilu kibiców zasiądzie na trybunach, zależałoby natomiast m.in. od... składu reprezentacji Rosji. Najbardziej optymistyczny scenariusz zakłada, że pod Wawelem dojdzie do prestiżowego meczu Radwańskiej z Marią Szarapową, zwyciężczynią zakończonego niedawno wielkoszlemowego turnieju Rolanda Garrosa, najbardziej rozpoznawalną i najlepiej zarabiającą sportsmenką na świecie.

Pytanie tylko, czy 27-letnia supergwiazda przyjmie powołanie. Zdarza się, że najlepsze tenisistki omijają rozgrywki o Puchar Federacji szerokim łukiem, choć akurat tym razem Szarapowej może zależeć na występie w Polsce. - Jeśli dana zawodniczka chce pojechać na igrzyska olimpijskie, to w roku poprzedzającym tę imprezę musi choć raz wystąpić w reprezentacji. Być może Szarapowa będzie chciała skorzystać z okazji - tłumaczy Sakowicz-Kostecka.

Krzysztof Jordan, który pracował przy organizacji kilku dużych turniejów tenisowych, nie wyklucza, że hala w Czyżynach wypełniłaby się po brzegi (może pomieścić 15 tys. osób). - To wcale nie jest scenariusz science fiction, ale potrzebna będzie mądra promocja. Przede wszystkim organizacją muszą zająć się fachowcy, bo nawet samo urządzenie kortu nie jest takie proste - przekonuje.

Zdjęcie Nike Buty Tenisowe Damskie Air Vapor Advantage 599364-134 Zdjęcie RAKIETA TENIS ZIEMNY 2900 WISH Zdjęcie TRETORN OFICJALNA piłka TURNIEJU ATP PEKAOSZCZECINOPEN 2011 SERIE+ TPT-010
Nike Buty Tenisowe Damskie ... RAKIETA TENIS ZIEMNY 2900 WISH TRETORN OFICJALNA piłka TUR...
Sprawdź ceny » Sprawdź ceny » Sprawdź ceny »
źródło: Okazje.info