Mocna małopolska reprezentacja na Soczi 2014

Poronin, gdzie nie ma nawet porządnego obiektu sportowego, wyśle na zimowe igrzyska olimpijskie do Soczi solidną kadrę. W Rosji prawie co piąty reprezentant Polski będzie walczył o medale dla tej podhalańskiej wsi.
- Naprawdę jest tylko jeden klub w Polsce, który ma więcej od nas olimpijczyków? - nie dowierza Luiza Złotkowska, łyżwiarka szybka Ludowego Klubu Sportowego Poroniec Poronin, brązowa medalistka z Vancouver w drużynie.

Jest duża szansa, że do Małopolski, w tym także za jej sprawą, wrócą medale. W sumie do Soczi poleci 56 sportowców z Polski. Apoloniusz Tajner, szef misji olimpijskiej, stwierdził, że Polska ma 12 szans na podium w imprezie, która rozpocznie się 7 lutego. - Trzy są w skokach narciarskich. Biorę pod uwagę dwa konkursy indywidualne i jeden drużynowy - zaczął wyliczać Tajner. - Trzy szanse ma też Justyna Kowalczyk w indywidualnych startach. Kolejne trzy dostrzegam u łyżwiarzy szybkich oraz tyle samo u biatlonistek, na które szczególnie liczę.

Na łyżwach po medal

Jeśli sprawdziłyby się słowa prezesa Polskiego Związku Narciarskiego, medale w głównej mierze byłyby zasługą sportowców reprezentujących małopolskie kluby lub pochodzących z naszego regionu.

Kciuki będą mieli za kogo trzymać przede wszystkim na Podhalu. A już w szczególności w Poroninie, wsi położonej siedem kilometrów od Zakopanego. Z LKS-u Poroniec do Rosji wyleci aż 11 sportowców. Tylko AZS AWF Katowice wystawia liczniejszą kadrę (18 zawodników).

Na olimpijskim ślubowaniu w Pałacu Prezydenckim stawi się m.in. aż siedmiu łyżwiarzy szybkich LKS-u. We wsi, którą zamieszkuje ok. 3,5 tys. osób, dla panczenistów nie ma toru do łyżwiarstwa szybkiego, więc jeżdżą do Zakopanego. Olimpijczycy rzadko nawet współpracują z trenerami z Poronina. Są objęci planem szkolenia centralnego i mają własnych szkoleniowców. - Nie ukrywam, że w Poroninie bywam głównie po to, by załatwić jakieś klubowe sprawy, czyli rzadko. Ale przecież to nie przypadek, że z tego klubu jest nas aż tylu. To znak, że coś dobrego musi się tam dziać. W Poroninie jest wiele osób mocno zaangażowanych w sport. Oczywiście zazwyczaj sportowiec idzie tam, gdzie ma najlepsze warunki finansowe - podkreśla Złotkowska.

Zatem gdzie tkwi sekret? W klub inwestuje miejscowy przedsiębiorca Józef Pawlikowski-Bulcyk, deweloper, były wiceprezes PZN. - To jemu należą się największe słowa uznania. Oczywiście rolą samorządu też jest wspieranie, ale nasze możliwości są niewspółmierne do potrzeb - przyznaje Bronisław Stoch, wójt Poronina.

Złotkowska: - Ważne, że nasze sukcesy zaczęły przyciągać do klubu dzieci. Coraz więcej młodych ludzi na Podhalu zamiast na narciarstwo stawia na łyżwy. Czy do Soczi jedziemy po medale? Chyba każdy sportowiec o nich marzy.

(Mało)polska szansa

Poroniec wysyła na igrzyska także biegacza (Maciej Kreczmer) i biegaczkę (Paulina Maciuszek) oraz narciarkę alpejską (Aleksandra Kluś-Zamiedzowy).

Ale największe medalowe nadzieje rozbudzają skoczkowie. Z piątki zawodników tylko Piotr Żyła nie skacze dla klubu ze stolicy polskich Tatr. Głównym kandydatem do medalu jest pochodzący z Zębu Kamil Stoch (WKS Zakopane). Także drużynowo Polska będzie liczyła się w walce o podium.

W biegach narciarskich Tajner liczy na Kowalczyk, która od lat jest zawodniczką AZS AWF Katowice, ale pochodzi z Kasiny Wielkiej i jest kojarzona z Małopolską. Ostatnio z dobrej strony pokazała się Sylwia Jaśkowiec, zawodniczka malutkiego klubu LKS Hilltop Osieczany Wiśniowa spod Myślenic.

Są też biatlonistki - wszystkie reprezentują kluby ze Śląska, ale Krystyna Pałka, wicemistrzyni świata z 2013 roku, urodziła się w Zakopanem, a mieszka w pobliskim Czerwiennem. Także Paulina Bobak pochodzi ze stolicy polskich Tatr (mieszka w Kościelisku).28 olimpijczyków z Małopolski

Biatlon: Łukasz Szczurek, Krzysztof Pływaczyk (obaj BKS WP-Kościelisko), Krystyna Pałka (AZS AWF Katowice; pochodzi z Czerwiennego), Paulina Bobak (AZS AWF Katowice; pochodzi z Zakopanego), Grzegorz Guzik (BLKS Żywiec; pochodzi z Juszczyna koło Makowa Podhalańskiego)

Biegi narciarskie: Paulina Maciuszek, Maciej Kreczmer (obydwoje LKS Poroniec), Sylwia Jaśkowiec (LKS Hilltop Osieczany Wiśniowa), Justyna Kowalczyk (AZS Katowice; pochodzi z Kasiny Wielkiej), Jan Antolec (LKS Poroniec, pochodzi z Nowego Targu)

Łyżwiarstwo szybkie: Katarzyna Bachleda-Curuś, Luiza Złotkowska, Konrad Niedźwiedzki, Jan Szymański, Artur Waś, Sebastian Druszkiewicz, Artur Nogal (wszyscy LKS Poroniec)

Narciarstwo alpejskie: Maryna Gąsienica-Daniel (MUKS Śmig Zakopane), Aleksandra Kluś-Zamiedzowy (LKS Poroniec), Michał Jasiczek (SNA SKI-team Zakopane)

Saneczkarstwo: Patryk Poręba, Karol Mikrut (AZS AWF Katowice; pochodzą z Krynicy),

Ski cross: Karolina Riemen-Żerebecka (AZS AWF Katowice; pochodzi z Tuchowa pod Tarnowem)

Skoki narciarskie: Kamil Stoch, Jan Ziobro (obaj WKS Zakopane), Maciej Kot (AZS Zakopane), Dawid Kubacki (Wisła Zakopane).

Snowboard: Karolina Sztokfisz (AZS Zakopane), Aleksandra Król (KSF2 Dawidek Team Zakopane)