Żużel. Unia Tarnów górą w meczu z GKM Grudziądz

W zaległym meczu 8. kolejki PGE Ekstraligi Unia Tarnów pewnie pokonała na własnym torze MRGARDEN GKM Grudziądz 55:35.

Chcesz więcej? Polub Kraków - Sport.pl

Sporo problemów organizatorom niedzielnego meczu sprawiła pogoda - spotkanie miało rozpocząć się o 17, jednak ze względu na opady deszczu i burze start do pierwszego biegu przesunięto o blisko dwie godziny. Służby techniczne tarnowskiego klubu stanęły jednak na wysokości zadania i przygotowały bezpieczny, równy i - jak się okazało - bardzo szybki tor. W czwartym biegu Janusz Kołodziej dojechał do mety w czasie 67,41 s i o 0,08 s pobił dotychczasowy rekord, należący od 8 czerwca 2014 roku do Grega Hancocka.

Pierwsza seria startów, poza biegiem juniorskim, w pełni należała do gospodarzy. W biegu czwartym na wejściu w pierwszy łuk motocyklami szczepili się Ernest Koza oraz Krzysztof Buczkowski i obaj upadli na tor - o ile grudziądzaninowi nic się nie stało, tak lider formacji młodzieżowej Unii narzekał na ból kolana i nie pojawił się już w żadnym biegu do końca zawodów.

Z czasem do głosu zaczęli dochodzić goście. Na torze coraz lepiej radzili sobie byli zawodnicy Unii - Tomasz Gollob, Artiom Łaguta i Krzysztof Buczkowski, którzy w kolejnej serii startów dojechali do mety na drugiej pozycji. Dużo emocji wywołała sytuacja w ósmym biegu, kiedy osamotniony Janusz Kołodziej próbował w pierwszym łuku zmienić nieco kierunek jazdy i ściąć do krawężnika, jednak uniemożliwił mu to Gollob, ostro podjeżdżając pod jego motocykl. Tylko dzięki czujności Kołodzieja nie doszło do groźnego upadku, a sam zawodnik jeszcze na torze dawał do zrozumienia sędziemu, że powinien wykluczyć z tego biegu byłego indywidualnego mistrza świata.

Ostatecznie gonitwa ta zakończyła się wygraną gości 4:2, która równocześnie była ich ostatnim zwycięstwem w całym meczu. Do końca tarnowianie dyktowali warunki - prym wśród nich wiódł Leon Madsen, zdobywca kompletu punktów. Szansę na podobną zdobycz odebrał Martinowi Vaculikowi Artiom Łaguta - po nieudanym pierwszym starcie Rosjanin świetnie spisywał się we wszystkich pozostałych biegach, w ostatnim z nich dojeżdżając do mety z olbrzymią przewagą przed Słowakiem. Ponadto wśród gospodarzy warto zwrócić uwagę na dobrą jazdę Janusza Kołodzieja i Kennetha Bjerrego.

Przed tarnowianami dwa decydujące spotkania w kwestii ewentualnego awansu do fazy play-off - 26 lipca zmierzą się w Zielonej Górze z tamtejszym SPAR Falubazem, a półtora tygodnia później, w czwartek, podejmą ten zespół na własnym torze.

Unia Tarnów 55:35 GKM Grudziądz

Unia Tarnów: Martin Vaculik 13 (3,3,3,3,1), Artur Mroczka 5+1 (2*,1,0,2), Kenneth Bjerre 12 (3,1,3,3,2) Leon Madsen 12+3 (2*,3,2*,2*,3), Janusz Kołodziej 11+2 (3,3,2,1*,2*), Arkadiusz Madej 1 (0,0,1), Ernest Koza 1 (1,NS,NS)

GKM Grudziądz: Tomasz Gollob 6 (0,2,1,2,0,1), Rafał Okoniewski 1 (1,0,-,-), Artiom Łaguta 13 (0,2,3,2,3,3), Daniel Jeleniewski 3+2 (1,1*,1*,0), Krzysztof Buczkowski 6 (2,2,1,0,1,-), Marcin Nowak 3 (3,0,0), Hubert Łęgowik 3+1 (2*,1,0,D)