Lwów jak Kraków - wycofuje się ze starań o ZIO 2022

Z powodu niestabilnej sytuacji politycznej Lwów postanowił zakończyć starania o zimowe igrzyska olimpijskie w 2022 roku. Wcześniej w referendum przepadła kandydatura Krakowa.
Ciekawostki o małopolskim sporcie wklejamy na Facebooka Kraków - Sport.pl »

Lwów o organizację ZIO w 2022 roku rywalizował z Pekinem, Oslo, Ałma Atą i Krakowem. Po wydarzeniach na Majdanie, a później zajęciu Krymu przez Rosję stało się jasne, że kandydatura miasta z zachodniej Ukrainy stanie pod znakiem zapytania.

Po rozmowach szefa MKOl Thomasa Bacha z ukraińskim premierem Arsenem Jaceniukiem przewodniczący Ukraińskiego Komitetu Olimpijskiego Sergiej Bubka zdecydował się wycofać kandydaturę Lwowa. Jednocześnie zapowiedziano, że miasto będzie starać się o organizację igrzysk cztery lata później - w 2026 roku.

- Po rozmowach z premierem Ukrainy i szefem krajowego komitetu olimpijskiego doszliśmy do wniosku, że w obecnych warunkach byłoby bardzo trudno zrealizować ofertę Ukrainy odnośnie do organizacji igrzysk, choć w przyszłości ma ona sens - mówi Bach, cytowany przez agencję Reuters.

Jaceniuk: - Oferta organizacji igrzysk w 2026 roku ma doskonały potencjał dla ekonomicznej odbudowy państwa i przyniosłaby ogromne korzyści ukraińskiemu społeczeństwu.

Przypomnijmy, że w referendum odpadła kandydatura Krakowa. W tej sytuacji w rywalizacji zostały trzy miasta - Ałma Ata, Pekin i Oslo.