Czy podczas igrzysk olimpijskich Kraków byłby zagrożony atakiem terrorystycznym?

Urząd miasta opublikował odpowiedzi na to i kilka innych pytań dotyczących bezpieczeństwa podczas zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 roku w Krakowie. Tym samym trwa walka o głosy mieszkańców.
Wszyscy kibice z Krakowa są na Facebooku Kraków - Sport.pl »

Magistrat robi, co może, by poprawić atmosferę wokół starań o igrzyska. Ostatnio do mieszkańców płynęły głównie negatywne sygnały. Szczególnie po aferze związanej z działaniami komitetu Kraków 2022 (więcej TUTAJ), która do dymisji zmusiła przewodniczącą Jagnę Marczułajtis-Walczak.

Czy uda się zmazać plamę? Na razie ruszyły konsultacje społeczne na temat igrzysk. W piątek miasto opublikowało odpowiedzi na pytania dotyczące bezpieczeństwa podczas tej imprezy. Jedno z nich brzmi: "Czy istnieje ryzyko zamachu terrorystycznego w czasie ZIO Kraków 2022?".

I odpowiedź: "W Polsce od wielu lat ryzyko zamachu terrorystycznego utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. Brak jest przesłanek wskazujących na zmianę tego stanu. Aktualnie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie posiada informacji o zagrożeniach terroryzmem na terenie miasta Krakowa".

Więcej pytań i odpowiedzi - TUTAJ

Coraz bliżej referendum

Urzędnicy mają niewiele czasu, by przekonać mieszkańców, że warto uwierzyć w ideę organizacji igrzysk w Krakowie. 25 maja odbędzie się pod Wawelem referendum w tej sprawie.

Zgodnie z planami Kraków byłby miastem gospodarzem, ale sportowcy rywalizowaliby też m.in. w Myślenicach, Zakopanem i przede wszystkim na Słowacji (konkurencje alpejskie). Decyzja, kto zorganizuje igrzyska w 2022 roku, zapadnie pod koniec lipca 2015 r. Wniosek aplikacyjny złożyły też Ałmaty (Kazachstan), Lwów (Ukraina), Oslo (Norwegia) i Pekin (Chiny).