Kraków 2022: Magdalena Sroka zastąpiła Jagnę Marczułajtis-Walczak. Tymczasowo...

Tymczasowym przewodniczącym komitetu konkursowego Kraków 2022, odpowiedzialnym za starania o organizację igrzysk w Polsce, będzie wiceprezydent Krakowa Magdalena Sroka. W lipcu na czele komitetu ma stanąć nowa osoba.
Ciekawostki o małopolskim sporcie wklejamy na Facebooka Kraków - Sport.pl »

Po dymisji poseł Jagny Marczułajtis ze stanowiska przewodniczącego Kraków 2022 konieczne było znalezienie nowego zarządzającego tą instytucją. Jedyną osobą, która z biegu była w stanie przejąć kierowanie komitetem, okazała się wiceprezydent Sroka. Tak zdecydowali przedstawiciele wszystkich gmin, na terenie których miałyby się odbywać igrzyska.

Najpilniejszą rzeczą, która leży w tej chwili na głowie wiceprezydent, jest przeprowadzenie kampanii informacyjnej na temat igrzysk. Za pięć tygodni, 25 maja, odbędzie się bowiem w Krakowie referendum, w którym mieszkańcy zdecydują, czy chcą kontynuacji starań o igrzyska. Politykom zależy na organizacji tego wydarzenia, ale liczba przeciwników imprezy wzrasta - referendum może być więc momentem zwrotnym.

- Musimy zburzyć kilka mitów, odpowiedzieć na wątpliwości dotyczące finansów i przekonać krakowian, że organizacja igrzysk przyniesie naszemu regionowi wiele korzyści - mówiła Sroka na konferencji prasowej. - To korzyści promocyjne z punktu widzenia całego kraju, a na terenie Małopolski i Krakowa skrócenie planów inwestycyjnych o dekadę. Przy tej okazji w większym tempie będą do nas spływać pieniądze z funduszy unijnych i budżetu centralnego, co wg szacunków pozwoli na utworzenie ok. 30 tys. nowych miejsc pracy - wyliczała wiceprezydent.

Sroka będzie kierować komitetem co najmniej do lipca tego roku, gdy MKOl wybierze oficjalnych kandydatów do organizacji igrzysk. Jeśli Kraków znajdzie się na krótkiej liście - a są na to duże szanse - na czele komitetu stanie zapewne nowa, rozpoznawalna osoba. Coraz silniejsze są spekulacje, że mógłby nią być były prezydent Aleksander Kwaśniewski, który prowadziłby wtedy rozmowy z MKOl i stroną rządową w Polsce. Wiceprezydent jest obciążona obowiązkami w krakowskim magistracie, nie jest więc w stanie na dłuższą metę odpowiadać za obydwie instytucje.

Sroka zapowiedziała też wczoraj, że zespół komitetu Kraków 2022 zostanie oceniony pod kątem jakości pracy, a potem zostaną podjęte decyzje dotyczące wprowadzenia do niego nowych pracowników, w miejsce obecnych.

Marczułajtis podała się do dymisji po ujawnieniu rozmów jej męża z lokalnymi dziennikarzami o opracowywaniu informacyjnych tekstów na temat igrzysk - występował on w imieniu Kraków 2022, choć nie miał do tego prawa. Niejasne kontakty z prasą budziły zbyt wiele podejrzeń, Marczułajtis zrezygnowała z kierowania komitetem dla dobra jego wizerunku.