Jacek Majchrowski o igrzyskach w Krakowie: Ważniejsza jest infrastruktura

Kraków walczy o organizację zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 roku. Prezydent Jacek Majchrowski przed kamerami TVN24 przekonywał, co miasto może zyskać.
Jesteś kibicem i jesteś z Krakowa? Musisz zostać fanem Facebooka Kraków - Sport.pl »

Majchrowski przyznał, że aspekt sportowy stanowi jedynie część całego projektu. - Uważam, że miasta, które otrzymały przywilej organizowania Euro 2012 dostały pewien zastrzyk finansowy, zwłaszcza w kwestii infrastruktury i o to też nam chodzi. Odnosząc się do obiektów sportowych widać, że 80 procent będzie gotowych niezależnie od tego czy faktycznie zorganizujemy igrzyska. Zakopiański tor lodowy zostanie przykryty i rozbudowany. Prace wykonane będą także na skoczniach. My kończymy halę. Zatem potrzebne inwestycje akurat w tej sferze są minimalne. Ważniejsza jest infrastruktura - mówił prezydent.

Tyle że według aplikacji złożonej do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego tor lodowy ma powstać od nowa w Krakowie na terenach AWF (ponad 150 mln zł). Do tego Komitet Konkursowy Kraków 2022 zakłada zadaszenie stadionu Cracovii za 200 mln zł (choć sam obiekt kosztował 157 mln zł), budowę hali na Wiśle (165 mln zł) i hali do curligu w ośrodku Kolna (42 mln zł). No i najdroższa inwestycja - tor bobslejowy w Myślenicach (300 mln zł).

Jednocześnie przekonywał, że region powinien odnieść korzyści w dłuższym wymiarze czasowym. - Pierwsza myśli, jaka mi przyświeca, to całość dokładnie policzyć, żeby nie tylko nie wygenerować długów, ale zanotować wpływy. Podczas trwania zawodów i później, w zakresie promocji, rozwoju turystyki czy zwiększenia liczby miejsc pracy - mówił Majchrowski.

Przeciwników tej idei jest jednak dużo. Pod Wawelem często słyszy się głosy krytyki. 25 maja mieszkańcy wezmą udział w referendum i zadecydują, czy chcą igrzysk.

Jak zagłosowałbyś w referendum ws. zimowych igrzysk olimpijskich w Krakowie?