Janusz Panasewicz kibicuje Krakowowi. Ze względu na igrzyska

- Dlaczego nie robić zimowych igrzysk olimpijskich, skoro mamy do tego warunki? - pyta Janusz Panasewicz, wokalista zespołu Lady Pank. Cytuje go portal Krakow2022.org.
Jesteś kibicem i jesteś z Krakowa? Musisz zostać fanem Facebooka Kraków - Sport.pl »

Panasewicz pochodzi z Olecka, a mieszka w Warszawie. Z Krakowem łączy go... sport. - Mam tu wielu przyjaciół, głównie byłych piłkarzy. Świetnie pamiętam byłą ekipę Wisły, która odnosiła znakomite sukcesy. To byli lokalni chłopcy, którzy znakomicie grali w piłkę. Kumplujemy się do tej pory. A teraz słyszałem, że w Krakowie mają być igrzyska, więc znowu kibicuję temu miastu - przekonuje Panasewicz.

Kraków walczy o zimowe igrzyska w 2022 r. Dlaczego warto? - Zwykle igrzyska odbywają się w bardzo oczywistych miejscach, czyli w Alpach lub w Stanach Zjednoczonych, gdzie także są znakomite góry. Natomiast Polska ma być jednym z fajniejszych, rozwijających się krajów, a igrzyska na pewno w tym pomogą. W samym Krakowie odbywały się wielokrotnie różne imprezy, na które przyjeżdżali ludzie z całego świata i dobrze wspominają te wydarzenia. Dlaczego więc nie robić igrzysk, skoro mamy do tego warunki? Wiem, że będzie mnóstwo przeciwników, którzy będą mówić, że zaraz zniszczą nam zabytkowe mury i tak dalej. Jakoś w Niemczech, Francji czy USA nie poniszczyli, wszyscy świetnie funkcjonują i jest OK. Ludzie ciągle mówią, że muszą wyjeżdżać do pracy za granicę. Więc jeśli będą chcieli, dostaną pracę tutaj. Nawet nie wspominam o tym, jak było podczas Euro 2012, bo igrzyska to zupełnie inny wymiar - przekonuje Panasewicz.

I przekonuje, że igrzyska to szansa na większy skok cywilizacyjny niż po Euro 2012. - Region rozbudowuje się na wschód i na zachód, na północ i na południe od Krakowa. Jest wiele miejsc, gdzie będą ulokowane lodowiska, tory i inne obiekty sportowe, z których później będą mogły korzystać dzieciaki. Przykład skoków narciarskich dobitnie to pokazuje. Polacy popadli w jakąś euforię, a przecież z czegoś to się wzięło. To nie przyszło sobie ot tak, że nagle polscy sportowcy skaczący na nartach są utalentowani. Był pan Adam Małysz i na początku nikt się skokami nie interesował. Niewielu nawet wiedziało, kto to jest Małysz - mówi lider Lady Pank.

Cały wywiad można przeczytać TUTAJ

Kraków czeka na referendum

Według planów Kraków miałby być miastem gospodarzem, ale sportowcy rywalizowaliby też m.in. w Zakopanem, Myślenicach, Jurgowie i przede wszystkim na Słowacji. Miasto już złożyło wniosek aplikacyjny (szczegóły TUTAJ), choć jeszcze nic nie jest przesądzone.

25 maja pod Wawelem odbędzie się referendum w sprawie igrzysk. Miasto wycofa kandydaturę, jeśli mieszkańcy tak postanowią.

Oprócz Krakowa o organizację igrzysk w 2022 r. walczą cztery miasta - Ałmaty (Kazachstan), Lwów (Ukraina), Oslo (Norwegia), Pekin (Chiny). Decyzja zapadnie 31 lipca na sesji MKOl w Kuala Lumpur, w Malezji.