Sport.pl

Kraków zorganizuje zimowe igrzyska olimpijskie w... 2023 roku?

Stolica Małopolski walczy o organizację igrzysk w 2022 roku. Tymczasem w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim zastanawiają się, czy nie przenieść imprezy na kolejny rok - donosi portal GamesBids.com.
Ciekawostki o małopolskim sporcie wklejamy na Facebooka Kraków - Sport.pl »

Byłaby to decyzja bez precedensu, bo nigdy wcześniej igrzyska nie odbyły się w roku nieparzystym. Skąd taki pomysł? Wszystko przez zamieszanie wokół... piłkarskich mistrzostw świata w piłce nożnej, które właśnie w 2022 r. ma zorganizować Katar. Teoretycznie mundial powinien zostać rozegrany latem, ale o tej porze roku na Bliskim Wschodzie panują wyjątkowo wysokie temperatury. Dlatego ciągle słychać głosy, by turniej przełożyć na zimę.

To z kolei byłby problem dla organizatorów igrzysk. Dwie wielkie imprezy sportowe rozgrywane mniej więcej w tym samym czasie oznaczałyby m.in. straty dla sponsorów i najprawdopodobniej mniejsze wpływy z praw transmisyjnych.

- Musimy coś wymyślić, i to szybko. Rozważamy podjęcie drastycznych kroków, jak choćby przełożenie igrzysk na 2023 r. - mówi anonimowo portalowi GamesBids osoba z otoczenia MKOl-u.

Kraków czeka na referendum

Według planów Kraków miałby być miastem gospodarzem, ale sportowcy rywalizowaliby też m.in. w Zakopanem, Myślenicach, Jurgowie i przede wszystkim na Słowacji. Miasto już złożyło wniosek aplikacyjny (szczegóły TUTAJ), choć jeszcze nic nie jest przesądzone. Prezydent Jacek Majchrowski zapowiedział referendum w sprawie igrzysk. Miasto wycofa kandydaturę, jeśli mieszkańcy o tym zdecydują.

Oprócz Krakowa o organizację igrzysk w 2022 r. (a może 2023 r.?) walczą cztery miasta - Ałmaty (Kazachstan), Lwów (Ukraina), Olso (Norwegia), Pekin (Chiny). Decyzja zapadnie 31 lipca na sesji MKOl w Kuala Lumpur, w Malezji.

Jak zagłosowałbyś w referendum ws. zimowych igrzysk olimpijskich w Krakowie?
Więcej o:
Komentarze (2)
Kraków zorganizuje zimowe igrzyska olimpijskie w... 2023 roku?
Zaloguj się
 • tais86

  Oceniono 7 razy 5

  coś słabo się postaraliście z tym prima aprilisem;)

 • artek996

  Oceniono 1 raz 1

  Dziwne, bo MŚ miały chyba miały by się odbyć w listopadzie bądź grudniu 2022, a IO są w lutym, więc w czym problem, przecież odstęp jest większy.
  Żarty Żartami, ale każdy kumaty od razu się skapnie, że dziś jest 1 kwietnia i będzie wiedział o co wam chodzi. Pozdrowienia dla całej redakcji, że chciało wam się to wymyślić i napisać, ktoś na pewno się złapie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX