Za czy przeciw? Kolejne głosy w sprawie organizacji igrzysk olimpijskich w Krakowie

Czy zimowe igrzyska olimpijskie mogą być szansą dla Krakowa? Głos w tej sprawie na antenie radiowej Trójki zabrali Andrzej Szewiński, były siatkarz, obecnie senator Platformy Obywatelskiej, oraz Tomasz Leśniak, koordynator akcji "Kraków Przeciw Igrzyskom".
Jesteś kibicem i jesteś z Krakowa? Musisz zostać fanem Facebooka Kraków - Sport.pl »

Syn słynnej lekkoatletki Ireny Szewińskiej przekonywał, że Kraków może zyskać na igrzyskach. - Dzięki specustawie, tak jak przy okazji mistrzostw Europy w piłce nożnej, można przyspieszyć różnego rodzaju inwestycje. To szansa dla całej Polski. To też znakomita forma promocji na arenie międzynarodowej - przekonywał.

Kraków już zgłosił wniosek do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Według planów w stolicy Małopolski w 2022 r. odbyłyby się ceremonie otwarcia i zamknięcia, ale sportowcy rywalizowaliby też m.in. w Myślenicach, Jurgowie, Zakopanem i przede wszystkim na Słowacji.

Ale krytycy pytają, czy nas na to stać? - Ekonomiści są jednomyślni w tym, że po igrzyskach zostaje zadłużenie. Jak jest ono spłacane? Najczęściej poprzez cięcia w usługach publicznych. Krakowa nie stać nas na finansowanie igrzysk kosztem edukacji, zdrowia i innych podstawowych potrzeb mieszkańców - mówił Leśniak na antenie Trójki.

Senator Szewiński przekonywał natomiast, że Kraków musi wzorować się bardziej na Vancouver i Londynie (organizatorzy igrzysk w 2010 i 2012 r.), niż na Pekinie i Soczi (2008 i 2014). - Są dwie drogi. Z jednej strony można budować multifunkcjonalne obiekty, które będą wykorzystywane przez mieszkańców, a także lekkie konstrukcje modułowe, które da się po zakończeniu imprezy zdemontować.

Z drugiej strony można stworzyć bardzo drogie w utrzymaniu pomniki samorządowców - mówił.

Tymczasem organizatorzy akcji "Kraków Przeciw Igrzyskom" zbierają głosy pod listem otwartym (można go przeczytać TUTAJ). Jednym z postulatów jest zorganizowanie referendum w sprawie igrzysk. Na razie udało się zgromadzić ok. dwóch tysięcy podpisów.

Zimowe igrzyska olimpijskie w Krakowie. Jesteś za czy przeciw?