ZIO Kraków 2022. Dwie firmy chcą doradzać Krakowowi, ale nie za 22 mln zł

Polski oddział PriceWaterhouseCoopers i szwajcarska firma Event Knowledge Services chcą pomóc Krakowowi w staraniach o organizację Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku.
15 listopada Kraków stał się oficjalnym aplikantem na kandydata na gospodarza ZIO w 2022 roku. Do 14 marca 2014 roku musi złożyć opasły tom dokumentów. W ich stworzeniu ma pomóc właśnie profesjonalna firma doradczo-konsultingowa. Urząd Miasta te usługi w przetargu wycenił na 22 mln zł. Całość tej kwoty firma dostanie, jeśli Kraków wygra rywalizację o miano gospodarza Igrzysk. W czwartek otwarto koperty z ofertami. Według portalu lovekrakow.pl obie są podobne i opiewają na niespełna 18,5 mln zł.

- Z potrzebnych dokumentów powstaje gruba książka, grubsza niż przy kandydowaniu do organizacji mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym, o które bezskutecznie zabiega Zakopane. Dużo pracy już wykonaliśmy, nawet przy okazji przygotowywania informacji dla rządu. Nawet od strony technicznej to trudne zadanie, chociażby dlatego, że trzeba wszystko wydrukować w kilkudziesięciu egzemplarzach czy przetłumaczyć na kilka języków - mówiła nam miesiąc temu Jagna Marczułajtis-Walczak, przewodnicząca Komitetu Aplikacyjnego Zimowych Igrzysk Olimpijskich Kraków 2022.

Teraz posłanka PO dodaje na lovekrakow.pl: - Proces konkursowy w ostatnich latach uległ totalnej zmianie. Wynikające z niego wymagania techniczne i merytoryczne są bardzo skomplikowane i zawiłe. Dlatego chcemy skorzystać z usług zewnętrznych ekspertów, którzy mają doświadczenie w prowadzeniu takiego procesu.

PWC to jedna największych światowych firm świadczących usługi audytorskie i doradcze. Jeśli chodzi o sport, to pomagało komitetowi organizacyjnemu Igrzysk Olimpijskich w Soczi, a także przy Euro 2012 w Polscei na Ukrainie. Szwajcarska firma Event Knowledge Services pomagała z sukcesem stworzyć aplikację dla Rio de Janerio, które w 2016 roku zorganizuje letnie IO.

Urząd miasta nie podał daty rozstrzygnięcia przetargu, ale już na początku grudnia Międzynarodowy Komitet Olimpijskie organizuje seminarium dla miast-aplikantów.