Sztokholm będzie jednym z pięciu(?) rywali Krakowa w walce o zimowe igrzyska olimpijskie w 2022 r.

Stolica Szwecji zgłosi się do walki o organizację zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 r. Tym samym Sztokholm będzie jednym z rywali Krakowa.
Wszyscy kibice z Krakowa są na Facebooku Kraków - Sport.pl »

O tym, że Sztokholm będzie kandydować, przedstawiciele Szwedzkiego Komitetu Olimpijskiego poinformowali w rozmowie z portalem Aroundtherings.com. Jeszcze w poniedziałek po południu mają wysłać zgłoszenie do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

W niedzielę w Sztokholmie odbyło się referendum w tej sprawie. Przeciw igrzyskom opowiedziały się tylko cztery z 14 dzielnic stolicy Szwecji, a to za mało, by zablokować projekt.

Teoretycznie czas na wysłanie zgłoszenia jest do 14 listopada. W miniony czwartek zrobił to Polski Komitet Olimpijski. Według planów gospodarzem igrzysk byłby Kraków, ale sportowcy rywalizowaliby też m.in. w Zakopanem czy na Słowacji (konkurencje alpejskie).

"Nie" igrzyskom w 2022 r. powiedzieli natomiast w referendum mieszkańcy Monachium. To oznacza, że kandydatów najprawdopodobniej będzie sześciu. Oprócz Krakowa i Sztokholmu będą to Ałmaty (Kazachstan), Pekin (Chiny), Lwów (Ukraina) i Oslo (Norwegia).