51 proc. mieszkańców Oslo za organizacją zimowych IO. A jakby to było w Krakowie?

Na pytanie "czy chcesz, by Oslo zorganizowało igrzyska olimpijskie w 2022 r.", 51 proc. mieszkańców stolicy Norwegii odpowiedziało: "tak". A jak na podobne pytanie odpowiedzieliby krakowianie?
Jak informują norweskie media, po raz pierwszy udało się uzyskać poparcie większości. Dziennik "Aftenposten" podaje, że zapytano 1000 mieszkańców Oslo. 35 proc. ankietowanych nie chce w mieście tak dużej imprezy, a 14 proc. nie ma zdania. Większość jest jednak za organizacją igrzysk.

To nowość, bo w styczniowym sondażu za igrzyskami opowiedziało się 45,2 proc mieszkańców.

- Jesteśmy zadowoleni i dumni z tego, że rośnie liczba mieszkańców przychylnych igrzyskom - mówi w norweskich mediach Eli Grimsby, który jest odpowiedzialny za przygotowanie kandydatury Oslo.

Lokalna prasa donosi, że jeśli referendum w tej sprawie odbyłoby się dzisiaj, to "tak" igrzyskom powiedziałoby 60 proc. mieszkańców stolicy (w karcie do głosowania nie byłoby odpowiedzi "nie mam zdania").

To oznacza, że Oslo niemal na pewno zgłosi swoją kandydaturę. Jej rywalem będzie Kraków, który chce zorganizować igrzyska wspólnie m.in. z Zakopanem, Myślenicami i Słowacją. - Gdy na początku opowiadałam o idei organizacji igrzysk, spotykałam się ze zdziwieniem i niedowierzaniem. Ale teraz ludzie zaczynają wierzyć, że Polska może udźwignąć ciężar - opowiadała w rozmowie z krakow.sport.pl Jagna Marczułajtis-Walczak, posłanka PO, która zajmuje się przygotowaniem wniosku aplikacyjnego.

Przychylnie na temat idei organizacji igrzysk wypowiedział się już m.in. premier Donald Tusk. O tym, że warto się starać, mówił też m.in. ambasador RP na Słowacji (wywiad TUTAJ)

Kto jeszcze stanie do walki o organizacje igrzysk? Silnym kandydatem może być niemieckie Monachium. Mówi się też m.in. o ukraińskim Lwowie czy francuskiej Nicei. Aplikować chciały też władze szwajcarskiego St.Moritz, ale mieszkańcy odrzucili ten pomysł w oficjalnym referendum.

Czy chcesz, aby Kraków zorganizował zimowe igrzyska olimpijskie w 2022 r.?