Sport.pl

51 proc. mieszkańców Oslo za organizacją zimowych IO. A jakby to było w Krakowie?

Na pytanie "czy chcesz, by Oslo zorganizowało igrzyska olimpijskie w 2022 r.", 51 proc. mieszkańców stolicy Norwegii odpowiedziało: "tak". A jak na podobne pytanie odpowiedzieliby krakowianie?
Jak informują norweskie media, po raz pierwszy udało się uzyskać poparcie większości. Dziennik "Aftenposten" podaje, że zapytano 1000 mieszkańców Oslo. 35 proc. ankietowanych nie chce w mieście tak dużej imprezy, a 14 proc. nie ma zdania. Większość jest jednak za organizacją igrzysk.

To nowość, bo w styczniowym sondażu za igrzyskami opowiedziało się 45,2 proc mieszkańców.

- Jesteśmy zadowoleni i dumni z tego, że rośnie liczba mieszkańców przychylnych igrzyskom - mówi w norweskich mediach Eli Grimsby, który jest odpowiedzialny za przygotowanie kandydatury Oslo.

Lokalna prasa donosi, że jeśli referendum w tej sprawie odbyłoby się dzisiaj, to "tak" igrzyskom powiedziałoby 60 proc. mieszkańców stolicy (w karcie do głosowania nie byłoby odpowiedzi "nie mam zdania").

To oznacza, że Oslo niemal na pewno zgłosi swoją kandydaturę. Jej rywalem będzie Kraków, który chce zorganizować igrzyska wspólnie m.in. z Zakopanem, Myślenicami i Słowacją. - Gdy na początku opowiadałam o idei organizacji igrzysk, spotykałam się ze zdziwieniem i niedowierzaniem. Ale teraz ludzie zaczynają wierzyć, że Polska może udźwignąć ciężar - opowiadała w rozmowie z krakow.sport.pl Jagna Marczułajtis-Walczak, posłanka PO, która zajmuje się przygotowaniem wniosku aplikacyjnego.

Przychylnie na temat idei organizacji igrzysk wypowiedział się już m.in. premier Donald Tusk. O tym, że warto się starać, mówił też m.in. ambasador RP na Słowacji (wywiad TUTAJ)

Kto jeszcze stanie do walki o organizacje igrzysk? Silnym kandydatem może być niemieckie Monachium. Mówi się też m.in. o ukraińskim Lwowie czy francuskiej Nicei. Aplikować chciały też władze szwajcarskiego St.Moritz, ale mieszkańcy odrzucili ten pomysł w oficjalnym referendum.

Czy chcesz, aby Kraków zorganizował zimowe igrzyska olimpijskie w 2022 r.?
Więcej o:
Komentarze (2)
51 proc. mieszkańców Oslo za organizacją zimowych IO. A jakby to było w Krakowie?
Zaloguj się
 • listekklonu

  Oceniono 10 razy 0

  W Krakowie też powinni zrobić referendum z pytaniem, czy mieszkańcy miasta się zgadzają. Póki co pomysł popierają głównie urzędasy, które nieźle zarobią na samym złożeniu wniosku.

 • pfg

  Oceniono 12 razy -2

  Nie mam pojęcia skąd w Krakowie taki entuzjazm do ogranizowania Igrzysk. Ani Krakowa, ani Polski nie stać na budowanie białych słoni - kosztownych obiektów sportowych, które potem trzeba będzie utrzymywać,a na to nikt żadnej dotacji nie da. O takich drobiazgach, jak brak infrastruktury komunikacyjnej, zanieczyszczenie środowiska i możliwe kłopoty ze śniegiem nawet nie ma co wspominać.

  Nie, w argumenty "jak będziemy organizowac olimpiadę, to powstaną drogi i znajdą się pieniądze na walkę ze smogiem" nie wierzę. Bujać to my, ale nie nas.
  pfg.blox.pl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX