Polska i Słowacja podpisały umowę ws. igrzysk olimpijskich Kraków 2022

Oba kraje zacieśniają współpracę w sprawie starań o organizację zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 r. W sobotę po południu szefowie PKOl i SKOl podpisali stosowną umowę ramową.
"Polski i Słowacki Komitety Olimpijskie podpisały właśnie umowę o dalszej współpracy dot. starań o ZIO" - napisała na twitterze Jagna Marczułajtis-Walczak, była snowboardzistka, obecnie posłanka PO, przewodnicząca komitetu aplikacji Kraków 2022.

Oprócz niej na Słowacji byli Andrzej Kraśnicki, prezes PKOl, Adam Krzesiński, sekretarz generalny komitetu, oraz Magdalena Sroka, wiceprezydent Krakowa. Naszych sąsiadów reprezentowali Frantiszek Chmelar, prezydent SKOl i Jozef Liba, sekretarz generalny SKOl.

Jak poinformowała Marczułajtis-Walczak, dokument wyraża "wspólny zamiar udzielenia poparcia miastu Kraków, pragnącemu ubiegać się o przyznanie mu roli gospodarza XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w roku 2022". Umowa zakłada, też że zarówno PKOl jak i SKOl powołają niedługo specjalne komitety koordynacyjne.

Kraków oczywiście sam nie udźwignie ciężaru, dlatego według planów część konkurencji odbędzie się w m.in. w Zakopanem, Myślenicach i właśnie na Słowacji. Nasi sąsiedzi chcą zorganizować nie tylko konkurencje alpejskie (w Polsce nie ma ku temu warunków), ale też mecze hokeja na lodzie mężczyzn i kobiet.

Dzień przed podpisaniem umowy, w piątek, polska delegacja spotkała się też z Duszanem Czaploviczem, słowackim ministrem edukacji, nauki i sportu.

Decyzja, kto zorganizuje igrzyska olimpijskie w 2022 r., zapadnie na sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Kuala Lumpur w lipcu 2015 r. Wcześniej Kraków musi złożyć oficjalny wniosek aplikacyjny.