Jagna Marczułajtis-Walczak: IO w Krakowie? Zgoda rządu potrzebna na papierze

PRZEGLĄD PRASY. - Rząd zgadza się na zimowe igrzyska? Na papierze jeszcze tego nie mamy - podkreśla posłanka PO, była snowboardzistka, trzykrotna olimpijka, przewodnicząca Komitetu Aplikacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich Kraków 2022.
Kraków będzie starał się o organizację IO w 2022 roku. - Nie pozwolę na to, aby miasto czy województwo poniosło jakiekolwiek koszty z tym związane, nie mając pewności, że rząd od samego początku będzie nas wspierał w tych działaniach. Kraków jest miastem, które firmuje ten projekt, ale to musi być przedsięwzięcie całego kraju. Trzeba bowiem pamiętać, że wiąże się to z dużymi kosztami - mówi Marczułajtis-Walczak w rozmowie z "Dziennikiem Polskim".

Do maja Rada Ministrów powinna podpisać oficjalne dokumenty w sprawie kandydatury. - Na wydatki na aplikowanie i branie udziału w kandydowaniu potrzeba około 20 milionów dolarów i w tym przypadku też oczekujemy na wsparcie rządu. Trzeba mieć też m.in. pieniądze na promocję związaną z kandydowaniem.W tym roku trzeba byłoby na to trzy-cztery miliony dolarów, a w latach następnych kwoty podobne. To są jednak na razie szacunkowe koszty, które mogą się zmienić - zapewnia posłanka PO.