Przed Pucharem Federacji w Krakowie: Żadnych pytań o politykę!

Agnieszka Radwańska liczy, że kibice będą zdzierać gardła, ale o to nie musi się martwić. Polska w Pucharze Federacji gra z Rosją (sobota i niedziela, godz. 12, relacja na żywo na Sport.pl), a żaden rywal nie wzbudziłby więcej emocji.
Jesteś kibicem i jesteś z Krakowa? Musisz zostać fanem Facebooka Kraków - Sport.pl »

Do tej pory w Krakowie tak ważnych meczów nie było. Przez kilka lat na kortach Olszy przy ul. Siedleckiego był rozgrywany maleńki męski Kraków Open, a w 2008 roku w hali Bronowianki odbył się Salwator Cup. Wystąpiła m.in. Urszula Radwańska, pula nagród sięgnęła 100 tys. dol., ale to była impreza dużo mniejszego kalibru.

Młodsza z sióstr jeszcze niedawno nie była pewna, czy wystąpi w Krakowie, bo w 2014 roku głównie walczyła z kontuzjami. - Pod tym względem to był ciężki rok, bo nie dało się trenować na sto procent. Po US Open wszystko się uspokoiło i zaczęłam ćwiczyć tak, jak się powinno. I są efekty. W grudniu rozmawiałam z Tomaszem Wiktorowskim [kapitan reprezentacji Polski - przyp. red.] i powiedział, że decydujące będą występy na początku sezonu. Zagrałam najlepiej, więc dostałam nominację - przekonuje Urszula Radwańska.

Ochrona 24 godz. na dobę

Agnieszka Radwańska oficjalnie pod Wawelem nie grała nigdy. Ostatnio nawet coraz rzadziej tu trenuje. Do sezonu przygotowywała się głównie w Warszawie. - W Krakowie nie ma dobrej nawierzchni twardej, jaka jest choćby na Wielkich Szlemach. Mamy jedynie halę z dywanem albo czymś, co przypomina gumę. Stąd treningi w stolicy, gdzie korty są zbliżone do tych, które mamy na turniejach - tłumaczy.

Do "ostrego" dopingu w sobotę i niedzielę na naszych łamach namawiał Robert Radwański, ojciec Agnieszki i Urszuli. Na środowej konferencji prasowej pytanie o polskich kibiców dostała Anastazja Pawliuczenkowa. - Chłopacy z siatkarskiej reprezentacji Rosji opowiadali, że byli pod wrażeniem fanów. Ochroniarze musieli chodzić za nimi przez 24 godziny na dobę. Tyle mogę powiedzieć - opowiedziała rosyjska tenisistka.

Rosyjscy siatkarze m.in. na meczach mistrzostw świata w Polsce słyszeli gwizdy i nietrudno było wyczuć polityczne aluzje. - Dla nas nie ma podtekstu politycznego, tylko wydarzenie sportowe, i pod tym kątem się przygotujemy. O politykę proszę nie pytać - podkreśla kapitan Wiktorowski.

Humory przed meczem

W środę tenisistki spotkały się z dziennikarzami i szczególnie Rosjanki sprawiały wrażenie wyjątkowo rozluźnionych. Wszyscy czekali głównie na Agnieszkę Radwańską i oczywiście Marię Szarapową, która jak mało kto dba o anonimowość. - Panowie, nie podchodźcie zbyt blisko, bardzo proszę. Maria jest przyzwyczajona do wysokich standardów bezpieczeństwa - apelował do fotoreporterów prowadzący konferencję prasową.

Szarapowa weszła do sali uśmiechnięta, a za nią pozostałe rosyjskie tenisistki. Polki nie miały tak świetnych humorów, ale przekonywały, że w zespole panuje dobra atmosfera. Zdziwiły się, kiedy dostały pytanie o kolor lakieru do paznokci. Wybrały czerwony, ale obiecały, że domalują też biały.

CZTERY PYTANIA O MARIĘKtóra tenisistka zostanie bohaterką weekendu w Krakowie?