Siostry Radwańskie przed IO na razie razem nie trenują

Angielska pogoda i... broniąca honoru rodziny Urszula nie rozpieszczają Agnieszki Radwańskiej przed igrzyskami olimpijskimi, ale krakowianka ma tajną broń na Londyn
Finalistka wielkoszlemowego Wimbledonu przed tygodniem wróciła do rodzinnego miasta i rozpoczęła przygotowania do turnieju w stolicy Wielkiej Brytanii.

- Na odpoczynek nie ma czasu. Na chwile wytchnienia będę mogła sobie ewentualnie pozwolić w listopadzie. Na razie jest środek sezonu, a to dość wyczerpujący okres. W ciągu kilku tygodni parę razy zmieniamy nawierzchnię - mówiła Radwańska na lotnisku w Balicach.

Pogoda typowa jak w Londynie

Polka nie poszła śladem niektórych rywalek, które występują w turniejach rozgrywanych na mączce. Radwańska zrezygnowała ze startów (wycofała się m.in. z zawodów w Palermo), wyleczyła przeziębienie i skupia się wyłącznie na treningach. Stara się też nie wchodzić na miękkie korty i ćwiczy tylko na szybkiej nawierzchni.

- W Krakowie nie brakuje kortów ze sztuczną trawą, która jest podobna do nawierzchni wimbledońskiej. Piłka odbija się podobnie, niestety nie da się na niej grać w deszczu. Angielska pogoda pokrzyżowała nam szyki, bo przez opady musimy ćwiczyć w hali. Agnieszce to nie przeszkadza, bo jest w pełni zmotywowana przed startem w Londynie - podkreśla Robert Radwański, ojciec i trener tenisistki.

23-letnia zawodniczka, która będzie chorążym reprezentacji Polski, w Londynie wystąpi w singlu oraz deblu z siostrą Urszulą. Radwańskie nie mają okazji trenować razem przed IO z powodu... sukcesów młodszej z nich. Urszula właśnie pokonała Słowaczkę Danielę Hantuchovą i zagra o półfinał turnieju w amerykańskim Carlsbad (zmierzy się z zawodniczką gospodarzy Melanie Oudin).

Przed rokiem imprezę wygrała Agnieszka, więc Urszula broni honoru rodziny, choć to nie ułatwia przygotowań do igrzysk. - Możliwe, że w przypadku awansu córki do finału poleci prosto ze Stanów Zjednoczonych do Londynu. Sprawy będą rozstrzygać się na bieżąco, podobnie jak ewentualny występ w mikście. Turniej par mieszanych startuje piątego dnia i do tego czasu można odpaść z rywalizacji singlowej. Agnieszka stawia przede wszystkim na turniej indywidualny - podkreśla Radwański.

Tajna broń na stołeczne... korki

Choć krakowianki znają Londyn niemal jak własną kieszeń, to wspólne treningi przydałyby im się przed startem w deblu. Od 2007 roku Agnieszka regularnie występuje na londyńskiej trawie, ale w grze podwójnej (wraz z m.in. Michele Krajicek, Martą Domachowską i Marią Kirilenko) nie odnosiła sukcesów. W parze z siostrą rozegrały w Londynie wspólnie sześć meczów (dwa w zawodach juniorskich) i wygrały tylko co drugie spotkanie.

Jaka jest tajna broń Radwańskich przed IO? W Londynie siostry nie zamieszkają w wiosce olimpijskiej, ale w specjalnie wynajętym domu, położonym nieopodal kortów Wimbledonu. - Robimy tak od pięciu lat przed startami w wielkoszlemowym turnieju. Nie ma w tym żadnej sensacji. Dzięki temu oszczędzamy czas i nie marnujemy energii, bo nie musimy stać w londyńskich korkach - dodaje trener Radwański.

21 lipca krakowianki wezmą udział w zaprzysiężeniu polskich olimpijczyków w Warszawie, a następnego dnia wylecą do Londynu.