Najmniejsze miejscowości w ekstraklasie. Nieciecza bezwzględnym liderem

Tego naprawdę jeszcze nie było. Kluby z niewielkich miejscowości grały już w najwyższej klasie rozgrywkowej, ale nigdy z tak małej jak Nieciecza.

Chcesz więcej? Polub Kraków - Sport.pl

W ekstraklasie były już Pniewy, Wronki i Grodzisk Wielkopolski, ale wszystkie te miejscowości są co najmniej dziesięciokrotnie większe od wioski spod Tarnowa. Dlatego awans Termaliki Bruk-Bet to wydarzenie bez precedensu.

Właściciele klubu z Niecieczy zapewniają, że udźwigną finansowy ciężar ekstraklasy, ale nawet większe kluby miały z tym problem. Tygodnik Miliarder (później Sokół) Pniewy w latach 90. XX w. w najwyższej klasie rozgrywek dwa razy zajął 10. miejsce, ale potem działacze zdecydowali się na odsprzedanie licencji. Ostatecznie dokonano fuzji z GKS-em Tychy i przeniesiono siedzibę z Wielkopolski na Śląsk.

Historia klubów z Wronek i Grodziska Wielkopolskiego jest inna. Dokąd firmy z branż motoryzacyjnej i elektromaszynowej wykładały duże pieniądze, tak długo obie drużyny odnosiły sukcesy (reprezentowały nawet Polskę w europejskich pucharach). Ostatecznie Amica połączyła się z Lechem Poznań, a Groclin z Polonią Warszawa i po obu markach zostało tylko wspomnienie.

Jak będzie z Termalicą? - Chcielibyśmy znaleźć się co najmniej w połowie tabeli. We Wronkach i Grodzisku mieli europejskie puchary? To jest dobry kierunek i też o tym myślimy. Wszystko przed nami. Trudno jednak teraz mówić o takich rzeczach - przekonuje Krzysztof Witkowski, właściciel firmy Bruk-Bet, tytularnego sponsora klubu.Najmniejsze miejscowości w ekstraklasie od 1989 r.KlubMiejscowośćLiczba mieszkańców
Termalica Bruk-Bet Nieciecza750
Tygodnik Miliarder/SokółPniewy7800
AmicaWronki11500
Groclin DyskoboliaGrodzisk Wielkopolski14400
RuchRadzionków16600