Małopolski I-ligowiec bierze napastnika z castingu. "Ma ogromny potencjał"

21-letni Wiktor Płaneta wygrał pierwszą edycję programu Piłkarski Diament. Dostał 50 tys. zł i podpisze umowę z pierwszoligową Termalicą Bruk-Bet Nieciecza.
W 6 miastach w Polsce (Białystok, Grudziądz, Koszalin, Lublin, Ostrów Wielkopolski i Tarnów) odbyły się castingi, w których sprawdzano predyspozycje i umiejętności kandydatów w wieku od 18 do 24 lat. Wyłoniono 50 zawodników, z których, po kilku zgrupowaniach i wielu testach, nie tylko sprawnościowych, ale i psychologicznych, została tylko finałowa piątka.

Finał programu zorganizowano w Dortmundzie. Ostateczna rozgrywka odbyła się w specjalnej "klatce" Footbonaut, która na co dzień wspomaga piłkarzy BVB w szlifowaniu umiejętności strzeleckich. Podstawą urządzenia jest kwadrat o wymiarach 14 x 14 m, otoczony czterema ścianami. Z różnych stron klatki wystrzeliwane są piłki, a stojący po środku niej zawodnik musi je przyjąć i posłać w miejsca wskazane przez maszynę, przy czym za każdym razem w inne. Szybkość i intensywność zadania jest tak duża, że wielu zawodowych graczy nie jest w stanie uzyskać dobrego rezultatu. Wiktor Płaneta okazał się bezkonkurencyjny, uzyskując imponujący wynik na poziomie 75 proc. skuteczności.

- Program pokazał ogromny potencjał Wiktora. Świetnie operuje piłką, celnie strzela zarówno prawą i lewą nogą, jest niezwykle szybki i skuteczny - takiego zawodnika chciałby mieć trener każdej drużyny. Mamy nadzieję, że w naszym klubie rozwinie skrzydła i w nowym sezonie będzie dla nas cennym nabytkiem - skomentował Andrzej Mizera, rzecznik klubu Termalica Bruk-Bet Nieciecza.

Wiktor Płaneta to były junior Pogoni Szczecin, który już wtedy wyróżniał się umiejętnościami technicznymi. Dobrze rozpoczął seniorską karierę w lidze niemieckiej, jednak kontuzje pokrzyżowały szybki rozwój kariery. - Cieszę się z wygranej. Wierzę, że dobrze wykorzystam daną mi szansę i przyczynię się do sportowych sukcesów mojego nowego klubu - powiedział Wiktor.

Program powstał dzięki inicjatywie Pawła Ziętary oraz Piotra Labogi, twórców programu "Laboratorium Pro", nadawanemu w Canal+ Sport, wsparciu finansowemu firmy Bruk-Bet oraz zaangażowaniu Canal+. W rolę jurorów, poza inicjatorami, wcielili się: Andrzej Juskowiak, Andrzej Zamilski, Tomasz Smokowski oraz Paweł Habrat.