I-ligowa (anty)reklama dla Sandecji. Okocimski wygrał rzutem na taśmę, Kolejarz też dał radę

I LIGA. Sandecja nieoczekiwanie pokonała na wyjeździe Termalikę Bruk-Bet, ale piłkarze robili wszystko, by małopolskiemu futbolowi wystawić negatywną cenzurkę. Lepiej spisał się Kolejarz Stróże, a Okocimski Brzesko przywitał się z rozgrywkami w imponującym stylu.
Wisła Can-Pack, Comarch Cracovia, Bank BPS Muszynianka... Cały sport z Krakowa i okolic na Facebooku Kraków - Sport.pl »

Termalica środowym meczem zainaugurowała rozgrywki (w pierwszej kolejce miała zmierzyć się z Ruchem Radzionków, ale klub został wycofany z ligi), a dla Sandecji była to szansa na zmazanie dużej plamy po ostatnich występach (nowosądeczanie kompromitująco przegrali 1:4 z Górnikiem Walbrzych w Pucharze Polski i 0:5 z Zawiszą Bydgoszcz w lidze).

Był to też pierwszy z 20 meczów pomiędzy zespołami z naszego województwa, jakie w tym sezonie zostaną rozegrane w I lidze. Oby kolejne były zupełnie inne, bo przez długi okres spotkanie w Niecieczy można było uznać za... antyreklamę małopolskiego futbolu. Już po kilkunastu minutach kibice mogli zacząć ziewać. Piłki mogli szukać głównie gdzieś na wysokości trzeciego piętra. Fauli było dużo więcej niż składnych akcji, piłkarze co chwilę padali na murawę, a grę ciągle przerywał gwizdek sędziego.

Kazimierz Moskal, trener Termaliki, krzyczał na podopiecznych i domagał się kombinacyjnej gry ziemią. Zamiast tego piłkarze z Niecieczy głównie wykopywali bez celu piłkę i oddawali ją rywalom. Ale goście z prezentów nie korzystali. Mieli nie najgorszy początek, a potem szybko obniżyli loty.

W pierwszej połowie nie było ani jednego celnego strzału i tylko jedna dogodna okazja. Pod koniec Damian Piotrowski zagrał prostopadłą piłkę do wybiegającego Szymona Sobczaka, który w idealnej okazji nie trafił w bramkę. - W drugiej części na pewno będziemy grać więcej piłką - zapewniał w przerwie Sobczak przed kamerą Orange Sport. Nie była to obietnica bez pokrycia, bo wykopów donikąd było odtąd mniej, choć ciągle dominował chaos i przypadek.

Derby Małopolski można by było spisać na straty, gdyby nie... poznaniak Filip Burkhardt. Po szybkim kontrataku 24-letni pomocnik wykorzystał podanie Arkadiusza Aleksandra i mocnym strzałem zza pola karnego wpakował piłkę do siatki. Termalica starała się atakować, ale nawet nie potrafiła stworzyć dogodnej okazji.

- Mało kto spodziewał się po Sandecji takiego wyniku, choć z drugiej stronie nikt nie wiedział, czego oczekiwać po Termalice - przyznał komentujący mecz w telewizji Andrzej Iwan, były reprezentant Polski.

Pierwszy mecz w pierwszej lidze przyniósł wiele radości Okocimskiemu. Drużyna z Brzeska spotkanie z Bogdanką w Łęcznej zaczęła źle, bo przegrywała już po sześciu minutach. Ale jeszcze w pierwszej połowie do wyrównania doprowadził Wojciech Wojcieszyński, a końcówka była jak marzenie. Tomasz Ogar, który wszedł w 91. minucie, kilka sekund przed końcem dał beniaminkowi trzy punkty.

Bohaterem Kolejarza Stróże został natomiast Maciej Kowalczyk, strzelec obu goli w wygranym 2:1 meczu z Miedzią Legnica.

Tymczasem kolejne małopolskie derby już w sobotę. Okocimski podejmie Kolejarza.

Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Sandecja 0:1 (0:0)

Bramka: Burkhardt (55.)

Termalica: Nowak - Piątek, Nalepa, Czarnecki, Skołorzyński (58. Kaczmarczyk) - Lipecki (77. Ceglarz Ż), Pleva, Horwath, Pawlusiński, Piotrowski (63. Biskup) - Sobczak

Sandecja: Cabaj - Makuch, Szymura, Mateusz Kowalski Ż, Marcin Kowalski Ż - Szczepański Ż (64. Szeliga Ż), Mróz, Petran Ż, Burkhardt, Wiśniewski (90. Leśniak) - Aleksander (79. Kosiorowski)

Kolajerz Stróże - Miedź Legnica 2:1 (2:0)

Bramki: Kowalczyk (38., 45.) - Grzegorzewski (68.)

Kolejarz: Zarychta Ż - Cichy, - Markowski, Szufryn, Walęciak (77. Nitkiewicz), Wolański, Niane Ż, Stefanik Ż, Pietrzak, Gajtkowski Ż (46. Giesa), Kowalczyk (72. Gryźlak)

Bogdanka Łęczna - Okocimski Brzesko 1:2 (1:1)

Bramki: Ropejko (6.) - Wojcieszyński (36.)

Okocimski: Mieczkowski - Wieczorek, Jacek, Urbański, Wawryka, Szałęga (73. Pyciak), Baliga, Wojcieszyński Ż, Litwiniuk, Darmochwał (82. Jeromenko Ż), Zaniewski Ż (90. Ogar)