Igrzyska Olimpijaskie - małopolska kadra na Rio de Janeiro. Jest szansa na medale?

Na igrzyska olimpijskie do Rio de Janeiro z Małopolski polecieli m.in. kulomiot, łuczniczka i pływak. Z medalami chcą wrócić przede wszystkim kolarze, tenisistka i kajakarze górscy.
- Trasa w Rio jest dość łatwa, dlatego medal zdobędą ci, którzy będą bezbłędni - tłumaczy nam Zbigniew Miązek, prezes Krakowskiego Klubu Kajakowego. Na igrzyska "wysłał" Natalię Pacierpnik oraz startujących w C-2 Marcina Pochwałę i Piotra Szczepańskiego.

- Większość dwójek dopiero debiutuje na igrzyskach, a oni mają już doświadczenie. Wierzę, że to zaprocentuje i powalczą o podium. Natalia też ma szansę na dobre miejsce w finale. Dużą rolę odegra psychika - przewiduje Miązek. O niespodziankę spróbują zawalczyć natomiast kajakarze górscy ze Startu Nowy Sącz - Grzegorz Hedwig i Maciej Okręglak. Oni na igrzyskach debiutują.

Za kogo jeszcze trzeba trzymać kciuki? Pod Wawelem nigdy nie brakowało dobrych chodziarzy, choć w ich przypadku szanse na medal są mniejsze. W skromnej trzyosobowej grupie lekkoatletów z Krakowa dwoje uprawia jednak właśnie tę konkurencję. To Agnieszka Szwarnóg i Jakub Jelonek. Zawodniczka AZS AWF cztery lata temu w Londynie była 22. w chodzie na 20 km. Jelonek startował w 2008 roku w Pekinie - był 46. Kulomiot Michał Haratyk (AZS AWF) na IO jedzie po raz pierwszy.

Na Igrzyskach Olimpijskich wystartują także łuczniczka Karina Pałka-Lipiarska (Grot Zabierzów) i pływak Wojciech Wojdak (Unia Oświęcim).

To nie wszystko. W Rio są też sportowcy, którzy pochodzą z Krakowa, ale startują dla klubów z innych miast. Np. Agnieszka Radwańska, która celuje w medal, rzadko trenuje w rodzinnym mieście, dlatego zmieniła Nadwiślan na Merę Warszawa. Duże nadzieje medalowe wzbudzają przede kolarze z Małopolski, którzy startują jako zawodnicy zagranicznych drużyn - Rafał Majka i Katarzyna Niewiadoma.

Na igrzyskach w Brazylii zadebiutuje m.in. duża grupa wioślarzy urodzonych pod Wawelem, ale tylko Maria Springwald reprezentuje tutejszy klub (AZS AWF Kraków). Natan Węgrzycki-Szymczyk popłynie dla AZS-u AWF-u Warszawa, a Anna i Maria Wierzbowskie dla Bydgostii.

Sportowcy z Małopolski na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro*

GIMNASTYKA SPORTOWA

Katarzyna Jurkowska-Kowalska (wielobój ind., Wisła Kraków)

KAJAKARSTWO:

Grzegorz Hedwig (C-1, KS Start Nowy Sącz)

Maciej Okrąglak (K-1, KS Start Nowy Sącz)

Natalia Pacierpnik (K-1, KKK Kraków)

Marcin Pochwała (C-2, KKK Kraków)

Piotr Szczepański (C-2, KKK Kraków)

LEKKOATLETYKA

Michał Haratyk (pchnięcie kulą, KS AZS AWF Kraków)

Jakub Jelonek (chód na 20 km, KS AZS AWF Kraków)

Agnieszka Szwarnóg (chód na 20 km, KS AZS AWF Kraków)

ŁUCZNICTWO

Karina Pałka-Lipiarska (Grot Zabierzów)

PŁYWANIE

Wojciech Wojdak (1500 m st. dow. i 400 m st. dow., Unia Oświęcim)

WIOŚLARSTWO

Springwald Maria (czwórka podwójna, AZS AWF Kraków)

*na liście są tylko sportowcy, którzy reprezentują małopolskie kluby