Sport.pl

Tour de Pologne. Rower w darze dla papieża

Światowe Dni Młodzieży będą okazją do przekazania wyjątkowego roweru Tour de Pologne w darze dla papieża Franciszka.
Setki tysięcy młodych ludzi niebawem pojawią się w Wieliczce - Brzegach podczas Światowych Dni Młodzieży. A już 16 lipca, właśnie w Wieliczce - Brzegach rozpoczął się piąty etap 73. Tour de Pologne UCI World Tour. Będzie to idealna okazja do przekazania wyjątkowego roweru Tour de Pologne jako dar dla Franciszka. Rower zostanie ofiarowany papieżowi już podczas Światowych Dni Młodzieży, a następnie będzie poświęcony i oddany na cel charytatywny akcji #Misericordes.

#Misericordes to prowadzona na portalu www.we4charity.com zbiórka Caritas Archidiecezji Krakowskiej na rzecz zakupu mobilnej kliniki (szpitala na kółkach). Mobilna klinika ma stanowić pomoc dla uchodźców w miejscu ich pobytu (Liban, Syria). Zbierane pieniądze mają być również przeznaczone na wyposażenie dwóch dzieł Caritas powstałych z okazji Światowych Dni Młodzieży - Domu Wsparcia i Hali logistycznej Caritas zlokalizowanych w miejscu głównych wydarzeń ŚDM - na Campus Misericordiae.

Rower, który zostanie ofiarowany papieżowi Franciszkowi, to wyjątkowy model Colnago Tour de Pologne. Colnago to kultowa marka włoskich rowerów, nazywanych rowerami mistrzów. Na takich rowerach jeździli między innymi Eddy Merckx, Tony Rominger, Moreno Argentin, Oscar Freire, a także Czesław Lang, który był pierwszym polskim kolarzem zawodowym. To właśnie w grupie Del Tongo-Colnago odniósł największe profesjonalne sukcesy.

Z rowerem Colnago wiąże się także inna historia. W 1979 Ernesto Colnago przygotował specjalny rower dla papieża Jana Pawła II. Był to model Mexico Oro, cały w kolorze złotym. Rower został przekazany papieżowi osobiście przez Ernesto Colnago.

- Pamiętam, że Jan Paweł II podniósł rower i powiedział: Ale lekki! Szkoda że nie miałem takiego w dawnych czasach w Krakowie. A potem pobłogosławił cały świat kolarstwa. Byłem bardzo wzruszony - wspomina Colnago. Już rok później złoty rower wrócił jednak do fabryki i do dziś stoi w muzeum Colnago. Papież przekazał, że model jest zbyt wystawny jak na jego potrzeby i poprosił o zwykły, biały rower. Taki też dostał i to na nim jeździł podczas pobytów w Castel Gandolfo.

Komentarze (1)
Tour de Pologne. Rower w darze dla papieża
Zaloguj się
  • waldekcie

    0

    Już widzę biały habit łopoczący za rowerem Colnago Tour de Pologne. Dla reklamy i poprawności katolickiej każda głupota zyskuje rangę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX