Sport.pl

Wraca Bieg Śnieżnej Pantery. Zapisy od 1 lutego. Tylko 100 miejsc

12 marca 2016 roku w Zawoi odbędzie się II Bieg Śnieżnej Pantery. Miejsc jest tylko sto.
Bieg podobnie jak w roku ubiegłym wyróżnia wyjątkowa formuła - brak klasycznej opłaty startowej, pomiaru czasu, rywalizacji, zwycięzcy, listy wyników. Na biegaczy czeka mapa z zaznaczoną oraz limit pięciu godzin na pokonanie 23 km trasy zimowymi szlakami Babiogórskiego Parku Narodowego.

Na bieg zapisać się może jedynie 100 osób (zapisy ruszają 1 lutego). Regulamin wymaga ukończenia przynajmniej dwóch startów w biegach górskich na dystansie minimum półmaraton´skim lub jednego powyżej 42 km w 2015 roku i 2016 (do marca).

Liczyć się kolejność zgłoszeń oraz wpłacenie dowolnej darowizny na badania i ochronę zagrożonego wyginięciem rysia w Beskidzie Żywieckim, któremu dedykowany jest tegoroczny bieg.

W Polsce żyje zaledwie około 200 rysi. Każdego roku czyha na nie coraz więcej zagrożeń. Giną giną z rąk kłusowników oraz na drogach w kolizjach z pojazdami.

Centrum Górskie Korona Ziemi, którego misją jest przekazywanie w innowacyjny sposób wiedzy na temat gór przygotowało liczne atrakcje. Każdy będzie mógł zwiedzić 2 sale, makietową i ekspozycyjną oraz sprawdzić wiedzę w multimedialnej Grze Wyprawa. Przewodnicy przygotowali warsztaty, podczas których będzie można poznać górski sprzęt i jego zastosowanie. Na odważnych (w tym i dzieci) czeka wysoka przeprawa "Spacer w Koronie Drzew" w Parku Linowym Las Przygód.

Osoby towarzyszące oraz chętnych nie startujących w biegu głównym organizatorzy zapraszają na bieg treningowy (ok 5-10 km), który poprowadzi biegaczka i trenerka Magdalena Kozielska (Dynafit Team PL).

Po podsumowaniu Biegu zaplanowano blok seminaryjny składający się z trzech wykładów. Wystąpi m. in. dr inż. Robert Mysłajek z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, jednocześnie wiceprezes Stowarzyszenia dla Natury "Wilk. Podczas wykładu pt. "Ryś w zarysie" opowie o tajemnicach życia tych kocich indywidualistów. Dowiemy się m. in. jak i na co rysie polują, gdzie najchętniej szukają schronienia i jak trudną rolę ma do wypełnienia kotka wychowująca grupę kociąt.

Podczas imprezy organizatorzy zachęcą do wsparcia Stowarzyszenia w jego działaniach badawczych i ochronnych (www.polskiwilk.org.pl). W imieniu rysia 130 uczestników Biegu wyruszy w symboliczną trasę 23 km jego ulubionymi szlakami.

Więcej informacji na stronie www.biegsnieznejpantery.pl i na profilu FB.