Puchar Świata w kajakarstwie slalomowym. Bardzo gościnni Polacy

W finałach popłynęły cztery Polskie osady - najbliżej podium był Mateusz Polaczyk i bracia Brzezińscy. W swoich konkurencjach zajęli piąte miejsca.
Ponad 300 zawodników z kilkudziesięciu krajów rywalizowało w Pucharze Świata w kajakarstwie górskim. Gospodarze - zawody odbyły się na krakowskim torze przy ul. Kolnej - okazali się bardzo gościnni. W sobotę do finałów awansowało tylko dwóch Polaków - w konkurencji K1 piąty był Mateusz Polaczyk (uzyskał najlepszy czas, ale do tego cztery sekundy karne za dotknięcie bramki), a ósmy Maciej Okręglak.

W niedzielę Polacy liczyli przede wszystkim na dwójkę Piotr Szczepański - Michał Pochwała z Krakowskiego Klubu Kajakowego. Startowali na torze, który doskonale znają, i byli typowani do miejsca na podium. Tymczasem w porannych eliminacjach uzyskali dopiero 11. rezultat, a do finału kwalifikuje się 10 osad. Polakom zabrakły niecałe dwie sekundy. - Tak prostych błędów na takim poziomie popełniać nie wolno. Ja za nich nie popłynę - nie krył rozczarowania Zbigniew Miązek, prezes KKK.

Co nie udało się Pochwale i Szczepańskiemu, powiodło braciom Brzezińskim (AZS AWF Kraków). W finale popłynęli jednak słabiej (4 sekundy karne) i ostatecznie zajęli piąte miejsce.

Do finału K1 awansowała też Natalia Pocierpnik z KKK. Siódma zawodniczka IO w Londynie przepłynęła tor bezbłędnie, ale wolniej niż dwie rywalki. W decydującym przejeździe popłynęła wolniej, a do tego dotknęła dwóch bramek i zajęła dopiero siódme miejsce. Wygrała Hiszpanka Maialen Chourraut.

Wyniki Puchar Świata

C1 mężczyzn - 1. Matej Benus (Słowacja), 2. David Florence (Wielka Brytania), 3. Benjamin Vavsek (Słowenia)

C1 kobiet - 1. Jessica Fox (Australia), 2. Kimberley Woods (Wlk. Brytania), 3. Wiktoria Dobrotworska (Ukraina)

K1 mężczyzn - 1. Vavrinec Hradilek (Czechy), 2. Martin Halcin (Słowacja), 3. Mathieu Biazizzo (Francja)

K1 kobiet - 1. Maialen Chourraut (Hiszpania), 2. Corinna Kuhnle (Austria), 3. Ricarda Funk (Niemcy)

C2 - 1. Jonas Kaspar/Mark Sindler (Czechy), 2. Robert Behling/Thomas Beck (Niemcy), 3. Pierre-Antoine Tillard/Edern Le Ruyet (Francja).