ME U21. Kraków jednak gospodarzem?

Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, powiedział na antenie Radia Plus, że spotkania MME U-21 w 2017 roku odbędą się w Krakowie. Z naszych informacji wynika, że sprawa nie jest przesądzona, ale Kraków ma duże szanse.
Facebook? » | A może Twitter? »


- Interweniowałem w tej sprawie u prezesa Bońka i doszliśmy do porozumienia - powiedział w Radiu Plus prezydent Krakowa, który wysłał list do prezesa PZPN, gdy okazało się, że Krakowa nie ma na liście miast gospodarzy.

Z naszych informacji wynika, że Zbigniew Boniek, prezes PZPN, kilka dni temu zadzwonił do Jacka Majchrowskiego, prezydenta Krakowa. Rozmowa była ponoć kurtuazyjna, a szef polskiej piłki miał zaproponować, by Kraków został jednym z miast gospodarzy mistrzostw Europy U21 w 2017 roku. Po tej rozmowie magistrat wysłał pismo ze zgłoszeniem akcesu i propozycją, by imprezę gościł stadion Cracovii (tak jak to było podczas eliminacji ME U21 w 2015 roku). - Nie jest to jeszcze równoznaczne z przyznaniem nam mistrzostw, ale szanse są bardzo duże. To bardziej PZPN powinno zależeć, by tu były ME, bo doskonale wie, jaka pod Wawelem jest baza turystyczno-sportowa - mówi osoba znająca sprawę.

W PZPN nie potwierdzają ani nie zaprzeczają tym informacjom. - W lipcu poznamy ostateczny kształt mistrzostw w 2017 roku. To nasz cały komentarz - powiedział nam rzecznik Jakub Kwiatkowski.

Pod koniec stycznia PZPN ogłosił, które miasta będą gościć najlepszych młodych piłkarzy Europy do 21 lat. Wśród kandydatów zabrakło Krakowa, mimo że przez dwa lata na stadionie Cracovii mecze w eliminacjach mistrzostw Europy rozgrywała reprezentacja U-21, a prezes Boniek obiekt przy ul. Kałuży nazwał domem kadry. - To było też dla nas duże zaskoczenie - mówił Jakub Tabisz, wiceprezes Cracovii, a także członek zarządu PZPN.

Największe oburzenie w krakowskim magistracie wywołały słowa prezesa Bońka, który napisał na Twitterze: "W 2017 Krakowa nie będzie, bo ich to nie interesowało". Tymczasem to związek sam wybrał miasta, do których wysłał zapytanie.

"Nikt z PZPN nie zwrócił się do Krakowa z propozycją, jak to czynili przedstawiciele innych dyscyplin sportu: siatkówka [w Krakowie odbyły się m.in. mistrzostwa świata i Liga Światowa - przyp. red.], piłka ręczna [Tauron Arena będzie gościła mistrzostwa Europy w 2016 roku] czy hokej na lodzie [w kwietniu zostaną rozegrane mistrzostwa świata Dywizji IA]. Nigdy też PZPN w sposób transparentny nie ogłosił zasad ubiegania się o rolę miasta gospodarza ME U-21" - napisał prezydent Majchrowski.

- Nie godzimy się, by wmawiano opinii publicznej nieprawdę. PZPN nie wysłał do nas propozycji - mówił Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Jakub Kwiatkowski, rzecznik PZPN, tłumaczył pod koniec stycznia, że Kraków nie dostał propozycji, bo wytyczne UEFA zakładały, by gospodarzami były miasta, które na co dzień nie mają szans na organizację podobnych imprez. Pojawił się też zapis, by mecze odbywały się na stadionach o pojemności od 5 do 15 tys. Obiekt Cracovii jest za duży... o 16 miejsc. Tyle że zgłoszony do UEFA stadion w Bydgoszczy może pomieścić ponad 22 tys. widzów, a w Lublinie 15,5 tys.

Czy MME powinny być rozgrywane w Krakowie?