Mecz Pucharu Federacji Polska - Rosja w Kraków Arenie!

Jak dowiedział się portal krakow.sport.pl, mecz Polski z Rosją w ramach tenisowego Pucharu Federacji odbędzie się w Krakowie. Niewykluczone, że pod Wawelem dojdzie więc do prestiżowego meczu Agnieszka Radwańska - Maria Szarapowa! Polski Związek Tenisowy potwierdza tę informację.
Facebook? » | A może Twitter? »


To jedyny drużynowy turniej w kobiecym tenisie. Ranga jest wysoka, bo Polki w przyszłym roku po raz pierwszy od 20 lat zagrają w tzw. Grupie Światowej, czyli tenisowej ekstraklasie. Mecz zostanie rozegrany w dniach 7-8 lutego w nowoczesnej Kraków Arenie.

Z naszych informacji wynika, że miasto już w czerwcu wysłało do Polskiego Związku Tenisowego pismo, w którym wyraziło "gotowość zorganizowania tego wydarzenia". Chętne były też inne miasta (m.in. Łódź, Poznań, Szczecin i Warszawa), ale Kraków miał asa w rękawie. Agnieszka Radwańska chciała grać właśnie tutaj, a jej zdanie ma decydujące znaczenie.

Radwańska po raz pierwszy

- Do tej pory w Krakowie po prostu nie mieliśmy warunków, by gościć duże turnieje. Mecz Pucharu Federacji to byłby ogromny prestiż i szansa na promocję. Musimy akcentować to, że stąd pochodzi jedna z najlepszych tenisistek świata - mówiła kilka miesięcy temu krakowianka Joanna Sakowicz-Kostecka, wielokrotna mistrzyni Polski w tenisie.

W lutym Agnieszka Radwańska po raz pierwszy w karierze zagra w rodzinnym mieście. Do tej pory Kraków pod tym względem był miastem paradoksów: stąd wywodzą się najlepsze polskie zawodniczki (nie tylko siostry Radwańskie, ale też m.in. Magdalena Grzybowska czy wcześniej Jadwiga Jędrzejowska), ale na mapie prestiżowych imprez tenisowych był wielką białą plamą.

Starsza z sióstr Radwańskich nie zagrała tu w oficjalnym meczu ani razu, a w wywiadach często narzekała, że w mieście nie ma odpowiednich warunków do trenowania. Przed kibicami zaprezentowała się jedynie w rodzinnym benefisie i spotkaniu pokazowym. W 2008 r. była szansa, że wystąpi w hali Bronowianki w turnieju Salwator Cup, ale nie odpowiadał jej termin. Potem podobnych imprez już tu nie było.

A co z piękną Marią?

Ilu kibiców zasiądzie na trybunach? Niewykluczone, że nawet 15 tys. To będzie jednak zależeć m.in. od... składu reprezentacji Rosji. Najbardziej optymistyczny scenariusz zakłada, że pod Wawelem dojdzie do prestiżowego meczu Radwańskiej z Marią Szarapową, zwyciężczynią tegorocznego wielkoszlemowego turnieju Rolanda Garrosa, najbardziej rozpoznawalną i najlepiej zarabiającą sportsmenką na świecie.

Pytanie tylko, czy 27-letnia supergwiazda przyjmie powołanie. Zdarza się, że najlepsze tenisistki omijają rozgrywki o Puchar Federacji szerokim łukiem, choć akurat tym razem Szarapowej może zależeć na występie w Polsce. - Jeśli dana zawodniczka chce pojechać na igrzyska olimpijskie, to w roku poprzedzającym tę imprezę musi choć raz wystąpić w reprezentacji. Być może Szarapowa będzie chciała skorzystać z okazji - tłumaczy Sakowicz-Kostecka.

Prezydent: Ogromnie się cieszę

- Ogromnie się cieszę, że ten niezwykle prestiżowy mecz odbędzie się w pięknej, nowoczesnej Kraków Arenie. Wielką atrakcją jest udział w tym historycznym wydarzeniu sportowym czołowej zawodniczki świata, krakowianki Agnieszki Radwańskiej i jej siostry Urszuli. Ich pojedynki z bardzo znanymi tenisistkami rosyjskimi sprawią, że Kraków znów znajdzie się w centrum uwagi nie tylko sympatyków sportu - mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Szczegóły finansowe organizacji Pucharu Federacji w Krakowie jeszcze nie są znane.