ME w Muaythai ruszają w Kraków Arenie

W mistrzostwach Europy Muaythai walczy prawie 600 zawodników z 39 krajów, a finały odbędą się w niedzielę w Kraków Arenie. - To rekordowa impreza - uważa Stephan Fox, wiceprezes IFMA.
Facebook? » | A może Twitter? »


Mistrzostwa rozpoczęły się już we wtorek i aż do soboty będą trwały walki eliminacyjne, które odbywają się na obiektach AWF (przy al. Jana Pawła II). Galę finałową zaplanowano w hali w Czyżynach. - Sprzedaliśmy już około połowy biletów - twierdzi Rafał Szlachta, prezes Polskiego Związku Muaythai. - Marzę, by hala wypełniła się po brzegi, i staramy się, by gala dla wszystkich była niezapomnianym przeżyciem.

- Jestem szczęśliwy, że impreza odbywa się w takim pięknym i historycznym mieście. Kraków przyciągnął tak wiele ludzi i sprawił, że to rekordowe ME. Mam nadzieję, że wszyscy będą zadowoleni zwłaszcza po finałach, bo zawodnicy będą walczyć w tak wyjątkowym miejscu - uważa Fox.

Byłyby znacznie większe szanse na zapełnienie Kraków Areny, gdyby nie to, że finały zaplanowano na ten sam dzień i godzinę co derby Krakowa. - Nic już nie dało się zrobić, bo termin międzynarodowa federacja muaythai amatorów [IFMA - przyp. red.] ustalała już rok temu i nie było możliwości zmian - dodają organizatorzy.

Organizatorzy zapewniają, że podczas gali będzie mnóstwo atrakcji. Oprócz artystycznych pokazów (m.in. teatr cieni) jedną z nich ma być pojedynek Rafała Simonidesa, trener polskiej kadry, z mistrzem z Tajlandii. Obaj zawodnicy zamiast rękawic obwiążą dłonie linami. - To ukłon w stronę historii i tradycji muaythai. Tak się właśnie kiedyś walczyło - wyjaśnia Simonides. - Czeka mnie wyjątkowa walka, bo rywal to wspaniały technik, trenuje od 5. roku życia.

Pod wrażeniem narodowej dyscypliny Tajlandii jest Przemysław Saleta, w przeszłości m.in. mistrz świata w kick-boxingu i mistrz europy w boksie zawodowym. - Muaythai fascynowało mnie od dawna. Gdy zaczynałem z kick-boxingiem, jeszcze na kasetach VHS oglądałem walki. To widowiskowy, twardy, czasem nawet brutalny, ale za to bardzo męski sport - uważa Saleta. - Trzy miesiące spędziłem w Tajlandii i nauczyłem się, że jest dużą częścią kultury tego kraju. Pokazuje, jak można wyrzucić z siebie agresję według sportowych zasad, a poza ringiem zachowywać się przyzwoicie i przyjaźnie.

Przy okazji mistrzostw Europy będzie promowana akcja "Muaythai przeciwko narkotykom". Ta kampania trwa już od 10 lat i biorą w niej udział wszystkie kraje (128) zrzeszone w IFMA. - Młodzież, która spełnia sportowe marzenia, nie ma czasu, by się nudzić, co często kończy się np. zażywaniem narkotyków - uważa Simonides.

Organizatorzy proszą też, by każdy, kto przyjdzie na galę, przyniósł środki higieny osobistej, tj. szczoteczki do zębów, pasty, szampony, mydła itp., które trafią do podopiecznych fundacji "Piękne Anioły". - Marzy mi się, by spod Kraków Areny odjechał pełny tir - dodaje Szlachta.

Bilety do kupienia na www.ticketpro.pl od 10 zł do 350 zł. Na kraków.sport.pl do wygrania 50 podwójnych zaproszeń.

PIĘKNE CHEERLEADERKI W KRAKÓW ARENIE!