Liga Światowa siatkarzy zagra w Krakowie!

Pierwszą wielką imprezą, która zostanie rozegrana w hali widowiskowo-sportowej w Czyżynach, ma być Liga Światowa w siatkówce w czerwcu 2014 r. O ile obiekt będzie gotowy.
Krakowska hala będzie największa i najnowocześniejsza w Polsce. Na trybunach zmieści się ponad 15 tys. widzów. A imprezy typu gale bokserskie czy MMA będzie mogło obejrzeć nawet 18 tys. kibiców po dostawieniu siedzeń na parkiecie wokół ringu.

Hala w Czyżynach miała być gotowa do końca 2013 r. Pojawiły się jednak opóźnienia - obiekt projektowano w 2008 r., a przez ten czas zmieniły się np. przepisy pożarowe. Doszło też do innych zmian w projekcie. By hala była lepiej dostosowana do organizacji imprez kulturalno-sportowych, zmieniono konstrukcję dachu - zwiększono jego nośność.

Według naszych informacji obiekt ma być gotowy w połowie kwietnia, a pozwolenie na użytkowanie powinno być wydane pod koniec maja. - Halę oddamy w pierwszej połowie 2014 r. Nie chcę podawać konkretnej daty, bo zwiększył się zakres prac - mówi Zbigniew Rapciak, prezes Agencji Rozwoju Miasta nadzorującej inwestycję. - Na pewno będzie to jedna z najnowocześniejszych hal w Europie, co pozwoli przyciągać kibiców na wydarzenia sportowe czy fanów na koncerty nie tylko z Polski, ale też z krajów ościennych.

Od dotrzymania terminu zależy, czy hala będzie gościć turniej eliminacyjny Ligi Światowej z udziałem reprezentacji Polski (zaplanowany na czerwiec). To byłoby ogromne wydarzenie dla kibiców siatkówki z Krakowa. Biało-czerwoni występują w tych rozgrywkach od 1998 r. Niemal na każdym meczu rozgrywanym w Polsce hale wypełniają się po brzegi, a atmosfery zazdroszczą nam trenerzy i zawodnicy rywali.

Mirosław Przedpełski, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, potwierdza, że prowadzone są rozmowy z miastem w sprawie zorganizowania meczów Ligi Światowej. - Decyzji jeszcze nie ma, bo nie wiemy, czy hala na pewno będzie gotowa. Jeśli Kraków zdąży, to Liga Światowa zawita pod Wawel - zapewnia prezes. - Jeśli nie, to i tak reprezentacja Polski zagra w niej jeszcze przed mistrzostwami świata. Przecież nie ma innego sposobu, by zweryfikować halę, jak rozegrać tam mecze.

- Jak przy każdej inwestycji, obawy są do samego końca, ale zagrożenia nie widzę - dodaje prezes Rapciak. - Wiele elementów już zakończyliśmy, np. część podziemną czy doprowadzenie mediów. Godziny dzielą nas od rozpoczęcia układania dachu, co powinno zakończyć się jeszcze w tym miesiącu.

W Zarządzie Infrastruktury Sportowej w Krakowie, którego nowym zadaniem jest sprowadzanie do hali imprez sportowych (a Krakowskiego Biura Festiwalowego - kulturalnych), są przekonani, że Liga Światowa pod Wawelem zainauguruje działalność hali. Zagospodarowanie hali nie będzie jednak łatwym zadaniem. - Zdajemy sobie sprawę, że jej wykorzystanie to największe wyzywanie, tym bardziej że podobnych obiektów w Polsce już kilka powstało, budowane są kolejne, np. w Gliwicach, a kiedyś był tylko Spodek. To trudne zadanie, zwłaszcza na początku, by obiekt sam się utrzymywał. Szukamy też sponsora, który wykupiłby nazwę hali. Założenie miasta jest takie, by koszty równały się dochodom - twierdzi Krzysztof Kowal, dyrektor ZIS.

Poza siatkarskimi Ligą Światową i wrześniowymi mistrzostwami świata hala w Czyżynach będzie w 2016 r. areną mistrzostw Europy w piłce ręcznej. - Prowadzimy rozmowy, by w Krakowie rozegrano półfinał i finał - dodaje Kowal. - Negocjujemy też z różnymi agencjami, które organizują coraz bardziej popularne gale bokserskie i MMA. Pamiętamy również, że z Krakowa pochodzą siostry Radwańskie, dlatego w planach jest turniej z udziałem sióstr, Jerzego Janowicza i innych Polaków. Najpierw byłaby to impreza pokazowa, ale z planem wpisania w kalendarz światowy.