Mieszkańcy Zakopanego zapowiadają blokadę trasy Tour de Pologne

Mieszkańcy dzielnicy Furmanowa planują protest w trakcie piątego etapu Tour de Pologne. Straszą blokadą trasy, bo ich zdaniem władze miasta nie potrafią wybudować drogi na ich osiedle. Władze Zakopanego zarzucają im z kolei załatwianie pod tym pretekstem osobistych interesów.
O zamiarze zablokowania trasy mieszkańcy poinformowali organizatorów, ekipy biorące udział w wyścigu, kancelarie prezydenta i premiera oraz władze Zakopanego. - Od roku chodzę i proszę władze miasta, by zbudowały drogę do naszych domów. Nawierzchnia, którą mamy w tej chwili, jest "drogą" tylko z nazwy. Po ulewnych deszczach czy roztopach nie można tamtędy nawet przejść. Mimo próśb burmistrz nawet jej nie naprawił i aby dostać się do domu, jesteśmy zmuszeni do objeżdżania przez sąsiednią gminę. Mamy tego dość. Rozmowy i negocjacje nie przyniosły rozwiązania, więc nasz protest będzie bardziej radykalny - zapowiada Jacek Kalata, jeden z mieszkańców dzielnicy Furmanowa. - Nie zgadzamy się, by miasto, które aspiruje do miana kurortu i po raz kolejny zamierza starać się o olimpiadę, wydawało pieniądze na organizację Tour de Pologne, a zapominało o swoich mieszkańcach.

Władze Zakopanego całą sprawę przedstawiają inaczej. Informują, że przygotowały projekt szosy na Furmanową, której wykonanie ma kosztować ponad 20 mln zł. - Przy jej wytyczaniu nie obeszło się bez problemów z mieszkańcami. Kilku nie godziło się na taki przebieg drogi, która ich zdaniem za bardzo wchodziła w grunty - przekonuje Wojciech Solik, wiceburmistrz Zakopanego.

Mieszkańcy zgodziliby się na nieodpłatne przekazanie działek pod drogę, gdyby miasto przemieniło należące do nich grunty rolne i łąki na tereny budowlane. - Dla mnie taka propozycja wygląda jak szantaż i sam już nie wiem, czy mieszkańcom Furmanowej chodzi o drogę, czy o załatwienie swoich interesów, i dlatego nie odpowiedziałem na ich pismo - tłumaczy Janusz Majcher, burmistrz Zakopanego.

Piąty etap Tour de Pologne z Nowego Targu do Zakopanego odbędzie się 1 sierpnia.