Sport.pl

Tarnowianka dostała zaproszenie od... ministra kultury Królestwa Bahrajnu

Czterokrotna medalistka klasyfikacji Pucharu Świata Edyta Ropek, zawodniczka MKS Tarnovia Grupa Azoty Elzat, na zaproszenie ministra kultury Królestwa Bahrajnu promuje wspinaczkę sportową w Manamie, stolicy kraju. Wydarzenie jest częścią programu "Season of Sports", realizowanego w ramach objęcia przez miasto tytułu "2013 Manama Capital of Arab Tourism".
Podczas trzydniowego wydarzenia, na specjalnie z tej okazji wybudowanej ściance wspinaczkowej na al. Aali Boulevard, będzie można spotkać polską mistrzynię wspinaczki, która będzie zachęcać mieszkańców Manamy do spróbowania swoich sił w nowym dla nich sporcie.

Wspinaczka jest tu zupełnie nową dyscypliną, która - zdaniem organizatora wydarzenia Martina Whitakera ze Sportique88 - będzie miała w przyszłości swoje miejsce na sportowej mapie Bahrajnu. - Poprzez realizację projektu "Season of Sport", chcemy zaprezentować i zachęcić do uprawiania sportów, które dotąd nie gościły w naszym kraju. W ramach programu zaprezentowane zostały takie dyscypliny jak kite boarding, kajakarstwo, wake bording, beach soccer, triathlon i teraz wspinaczka na czas. Mamy nadzieję, że te dyscypliny zagoszczą w dorocznym kalendarzu imprez i spotkają się z zainteresowaniem społeczności lokalnej i międzynarodowej - komentuje Whitaker.

Edyta Ropek, która obecnie jest w trakcie rehabilitacji po zabiegu rekonstrukcji więzadła krzyżowego, bardzo się cieszy z tego wyjazdu i możliwości zaprezentowania swojej dyscypliny sportu.

Dwukrotna mistrzyni Europy mówi: - To świetna okazja do promowania wspinaczki na czas w krajach arabskich. W zeszłym roku startowałam w zawodach promocyjnych w Iranie, jednak muszę przyznać, że Bahrajn jest bardziej liberalny, zwłaszcza jeśli chodzi o sport kobiet. Jeżeli tylko będzie zainteresowanie, wspinaczka na pewno zawita na wyspę.

Ropek dodaje: - Wizyta w Bahrajnie jest dla mnie także okazją do odpoczynku po wyczerpującym okresie rehabilitacji, oprócz prowadzonych warsztatów sportowych mam możliwość poznania nowej kultury, odwiedzenia ciekawych miejsc, historycznego starego miasta, niesamowitego nowoczesnego centrum czy choćby słynnego toru Grand Prix Bahrajnu Formuły 1, po którym zresztą Martin obiecał mi specjalną rundę.

Więcej o: