Sport.pl

Klemens Murańka będzie miał lepszy wzrok niż dostał od Boga

- Adam Małysz tak naprawdę zaczął osiągać sukcesy w wieku 22 lat. Klimkowi nie może się śpieszyć, bo teraz najważniejsze jest jego zdrowie - opowiada Krzysztof Murańka, ojciec skoczka specjalnie dla krakow.sport.pl.
18-letniemu Murańce od dłuższego czasu pogłębiała się wada wzroku, ale nie przyznawał się przed rodzicami i sztabem szkoleniowym. Cała sprawa wyszła na jaw dopiero na początku sierpnia. Okazało się, że wzrok zaczął mu się pogarszać po upadku, jakiego doznał podczas zgrupowania w Austrii.

- Syn widział jedynie na 20 proc., więc był niemal ślepy. Długo nie chciał się do tego przyznać, ale lepiej późno niż wcale. Szybko zareagowaliśmy i za nami już pierwszy zabieg. Lekarze zatrzymali pogłębianie się wady. Jeden ze specjalistów wziął mnie na stronę przekonywał, że Klimek będzie miał lepszy wzrok niż dostał w darze od Boga - zapewnia ojciec skoczka.

Kolejny zabieg 18-letni zawodnik przejdzie w listopadzie, a lekarze przywrócą mu wówczas 40 proc. wzroku. Na początku września Murańka ma otrzymać specjalistyczne soczewki ze Stanów Zjednoczonych, które pozwolą mu wrócić na skocznię. - Kilku czołowych sportowców z Polski rywalizuje w tych soczewkach. Już do nas lecą z Kalifornii. Wszystko kosztuje majątek, ale choćbyśmy mieli sprzedać chałupę, to ten wzrok uratujemy - przekonuje ojciec skoczka.

O Murańce było głośno już w 2008 roku. Został wówczas najmłodszym w historii skoczkiem zgłoszonym do konkursu Pucharu Świata - miał dokładnie 13 lat, cztery miesiące i 24 dni. Odstawał jednak nie tylko wiekiem, ale też umiejętnościami. Skończył w kwalifikacjach na ostatnim miejscu i dzień później już nie wystartował. Ale już wtedy miał prywatnego sponsora i kreowano go na gwiazdę.

- Klimek ma wielki talent, ale i sporo czasu na sukcesy. Np. Małysz zaczął osiągać dobre wyniki w wieku 22 lat. Mój syn dopiero za kilka dni będzie miał 18. Oczywiście chciałby rywalizować, zawsze spędzał czas na treningach i konkursach, a teraz siedzi w domu markotny. Ale go pocieszamy, bo nawet lekarze mówią, że w chorobie najważniejsze jest nastawianie psychiczne. Teraz najważniejsze jest zdrowie - dodaje Murańka senior.

Więcej o:
Komentarze (10)
Klemens Murańka będzie miał lepszy wzrok niż dostał od Boga
Zaloguj się
 • zoro_wieczorowo_poro

  Oceniono 16 razy 12

  No to po Klimku :( Jak zobaczy jak to jest wysoko to nie skoczy :D

 • zebrzec

  Oceniono 9 razy 5

  cholera, zaczyna sie sypać ten niby team utalentowanych juniorów... byrtowi sie nie chce skakac... teraz muranka niedowidzi,,,ech///ze tez inne nacje nie maja takich klopotow tylko zawsze my:(

 • swieta-panienka

  Oceniono 2 razy 2

  ojciec Klemensa kłamie.

  Adam Małysz gdy pierwszy raz stawał na podium pucharu świata miał nieco ponad 18 lat.
  W grudniu 1995 skończył lat 18. w lutym '96 pierwszy raz stał na podium. w marcu wygrał pierwszy turniej

  a w klasyfikacji generalnej sezonu 95-96 Małysz zajął 7 miejsce.

  Klemens jest daleko za nim.

 • amron53

  0

  jakżeby inaczej, same mohery; natura niczego mu nie dała, tylko jakiś pajac Bóg...nie rozum, tylko wiara...

 • cezar85

  Oceniono 6 razy 0

  "niż dostał od Boga" - no przecież

 • gowain2

  Oceniono 5 razy -1

  Haha, widział w 20%... nie wyszedłby nawet na belkę z takim wzrokiem, ba nie zapiął by zapięć w nartach. Takie bajeczki to możecie sobie opowiadać...

 • strass1

  Oceniono 5 razy -3

  No to Murańka wpadł na zaradnego okulistę na miarę Szaflika !!! co to mu poprawi wzrok nawet o 40%, a Opatrzność nie dała.Soczewki już lecą z Kalifornii.

  Niezły bajer,pewno z Krakówka!

 • bzychnur

  Oceniono 18 razy -6

  Muranka za pare dni konczy 18 i nie przyznawal sie od 2008, ze widzial na 20 proc...
  18 lat, to dorosly chlop! Czy kretyn nie dbajacy o zdowie powinien reprezentowac nasz kraj?
  Od czego on ma glowe? Od wieszania medali? Moze podczas tego upadku uszkodzil sobie rowniez mozg?
  Ja bym go przebadal okladniej...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX