Tour de Pologne. Krakowianin najlepszym góralem

Tomasz Marczyński na królewskim etapie wokół Bukowiny Tatrzańskiej wygrał aż osiem górskich premii i zapewnił sobie zwycięstwo w klasyfikacji na najlepszego górala wyścigu Tour de Pologne.
Organizatorzy wokół Bukowiny Tatrzańskiej wyznaczyli 10 premii górskich. Kolarze musieli wspiąć się m.in. do Gliczarowa Górnego, gdzie na jednym z odcinków nachylenie drogi wynosi aż 21 proc. Marczyński znalazł się w piątce śmiałków, którzy uciekli peletonowi. Po drodze wygrał osiem górskich premii i zebrał najwięcej punktów. Do rodzinnego Krakowa wjedzie dziś w różowej koszulce oznaczającej najlepszego kolarza klasyfikacji górskiej. Dla wychowanka Krakusa Swoszowice to tym cenniejszy sukces, że w połowie maja podczas Giro d'Italia brał udział w kraksie - mocno się poobijał i m.in. pękło mu żebro. Przez trzy tygodnie nie miał co liczyć, by wsiąść na rower.

- To był mój pierwszy wyścig po dwóch miesiącach przerwy spowodowanej kraksą na Giro d'Italia. Miałem pęknięte żebra i długo nie jeździłem na rowerze. Nie poddawałem i chciałem bardzo szybko znów usiąść na siodełku. Przyjechałem tu przede wszystkim trenować, a udało mi się pojechać naprawdę dobry wyścig. Jestem bardzo zadowolony - mówił Marczyński. - Doskonale wiedziałem, że tu będzie najciężej, bo nie pierwszy raz rywalizowałem na podjazdach do Zębu i Gliczarowa. Chciałem sprawić trochę radości polskim kibicom kolarstwa. Taki miałem plan, by na samym początku etapu zaatakować z nadzieją, że ucieczka się powiedzie, a na dodatek uda się zdobyć koszulkę najlepszego górala. W uciekającej piątce byli sami mocni kolarze, którzy wiedzieli, że stać ich na taki odjazd. To też pomogło.

W poniedziałek wyścig zakończy się etapem z Krakowa do Wieliczki i z powrotem. - Mieszkam teraz w Wieliczce, więc można powiedzieć, że będziemy ścigać się wokół mojego domu - dodał Marczyński. - A w Krakowie będzie mi bardzo miło finiszować w tej różowej koszulce w obecności rodziny.

Kolarze wystartują z Rynku Głównego o godz. 15.20, a finisz na Błoniach zaplanowano na ok. godz. 18.30.