Sport.pl

Duchowny, słynny bramkarz i 82-letni pływak wśród laureatów konkursu "Solidarni w sporcie"

Plebiscyt już po raz siedemnasty zorganizowała NSZZ Solidarność. W konkursie nagradzani są sportowcy, działacze i wychowawcy sportowi, którzy oprócz sukcesów na arenach międzynarodowych wyróżniają się postawą fair-play, pokonują przeciwności losu, łączą sport z życiem osobistym i zawodowym. Związek docenia też tych, którzy angażują się w pracę na rzecz młodzieży, działają charytatywnie, a uprawianie sportu wymaga od nich specjalnych wyrzeczeń.
Jerzy Dudek, najsłynniejszy wśród tegorocznych laureatów od kilku lat angażuje się w projekt "Szlachetna Paczka" i zachęca do udziału w innych znanych sportowców. - Ta akcja to dobry przykład na to, że nie tylko w piłce, ale także w życiu trzeba działać zespołowo. Bez ludzi, których mam wokół siebie, niczego bym nie zdziałał. Warto czasem spojrzeć na to, co dzieje się poza boiskiem. Dla mnie najważniejsza jest radość tych, którzy zostają obdarowani - mówił na uroczystości wręczenia nagród były bramkarz m.in. Liverpoolu i Realu Madryt.

Nagrodę odebrał także ksiądz Bronisław Fidelus, kapelan Wisły Kraków, który od wielu lat działa w środowisku kibiców i angażuje się w działania na rzecz ich zjednoczenia. - Razem z księdzem Henrykiem Surmą, zagorzałym fanem Cracovii, staramy się uświadomić fanom, że kibicowanie trzeba odróżnić od nienawiści. Nie ukrywam, że to bardzo trudna praca, ale nieodzowna - mówił duchowny po odebraniu nagrody.

Ksiądz Fidelus, który od lat związany jest z Bazyliką Mariacką, nawiązał także do świętowania. Po sukcesach krakowskich drużyn kibice spotykają się na Rynku Głównym. - Wszelkie takie imprezy bardzo mnie cieszą, czy to feta kibiców po zdobyciu mistrzostwa Polski, czy jakieś inne wydarzenie sportowe, których nie brakuje na Rynku. Zawsze szybko się dowiaduję, która drużyna wygrała mecz, a która przegrała, bo słyszę okrzyki kibiców. Niektórych to gorszy, a mnie wcale nie. Chciałbym tylko, by w sporcie było widać kulturę i poszanowanie drugiego człowieka. O to cały czas walczę - przekonuje.

Wśród laureatów znalazła się także Edyta Ropek, zwyciężczyni klasyfikacji generalnej Pucharu Świata we wspinaczce sportowej na czas i piąta zawodniczka mistrzostw świata. Ropek w Tarnowie, swoim rodzinnym mieście, stara się propagować wspinaczkę wśród amatorów. - Utarło się, że to sport tylko dla tych, którzy są zgrabni, smukli i piękni. Chcę pokazać, że to stereotypy. Zachęcam do wspinaczki wszystkich, od dzieci w wieku pięciu lat do osób starszych. W Tarnowie już każdy wie, na czym polega wspinaczka sportowa - śmieje się jedyna sportsmenka w zestawieniu.

Najstarszy wśród laureatów, Stanisław Krokoszyński, 82-letni pływak, ma na koncie 49 rekordów Polski i marzy o ustanowieniu kolejnego, jubileuszowego. Okazję będzie miał w czerwcu, podczas mistrzostw świata Masters w pływaniu we Włoszech. - Myślę, że powinno się udać. Co potem, tego jeszcze nie wiem. Siły już nie te, co kiedyś (śmiech). Zresztą to wszystko jest nieistotne. Najważniejsze, że w ciągu kilkudziesięciu lat nauczyłem tysiące studentów pływać. To dopiero jest wyczyn - uważa Krokoszyński.

Ciekawostki o małopolskim sporcie wklejamy na Facebooka Kraków - Sport.pl »


Laureaci XVII edycji konkursu "Solidarni w sporcie":

Ks. Bronisław Fidelus - kapelan sportowy TS Wisła Kraków, inicjator wydarzeń mających na celu zjednoczenie kibiców

Jerzy Dudek - bramkarz, współpracuje ze stowarzyszeniem "Wiosna", jest ambasadorem akcji "Szlachetna Paczka",

Paweł Włodarczyk - działacz sportowy, w latach 1994-2006 prezes Polskiego Związku Narciarskiego. Sześć lat temu został niesłusznie oskarżony o działania na szkodę PZN. Obecnie oczyszczony z zarzutów. Przyczynił do rozwoju związku, położył podwaliny pod sukcesy Adama Małysza i Justyny Kowalczyk.

Edyta Ropek - zwyciężczyni klasyfikacji generalnej Pucharu świata we wspinaczce sportowej, piąta zawodniczka mistrzostw świata. W Tarnowie popularyzuje wspinaczkę górską wśród amatorów.

Michał Wieczorek - podwójny samolotowy mistrz świata. Łączy karierę sportową z pracą zawodową pilota Boeinga 737 oraz życiem rodzinnym.

Stanisław Krokoszyński - 82-leyni pływak, który nadal czynnie uprawia sport. Ma na koncie 49 rekordów Polski, 53 pierwsze miejsca i rekord Europy w pływaniu.

Adam Gawlik - Współzałożyciel szkoły futbolu "Staniątki" dla najmłodszych dzieci. Organizuje turnieje piłki nożnej w kopalni soli w Wieliczce i imprezy sportowe na terenie gminy Niepołomice.

Elżbieta Cichocka - wychowawczyni w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym dla Dzieci Niesłyszących w Krakowie. Prowadzi, wspólnie z Andrzejem Siejko, drużynę koszykówki.

Andrzej Siejko - wychowawca w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym dla Dzieci Niesłyszących w Krakowie. Trener drużyny bilardowej.

Anglicy kazali zamknąć swój ośrodek na Euro 2012. Co jest za drzwiami? [FOTO] Anglicy kazali zamknąć swój ośrodek na Euro 2012. Co jest za drzwiami? [FOTO]


Więcej o: