W Dąbrowie Tarnowskiej działa hala sportowa im. Agaty Mróz. Będzie memoriał?

Obiekt jest czynny od niecałych trzech miesięcy, a organizatorzy już planują, by w wakacje zorganizować memoriał imienia siatkarki. Pomysł upamiętnienia Agaty Mróz zrodził się... nieco przez przypadek.
- Chcieliśmy znaleźć idola, sportowca, który uświetniłby halę swoim nazwiskiem. Urządziliśmy burzę mózgów i przypomniało nam się, że w Dąbrowie Tarnowskiej urodziła się właśnie Agata. Stało się tak, co prawda, przez przypadek, bowiem szpital w Tarnowie nie mógł akurat przyjmować porodów i jej matkę skierowano właśnie tutaj. Urzekł nas heroizm zawodniczki i jej liczne sukcesy - opowiada Marcin Stefańczyk, kierownik referatu inwestycji, który nadzorował budowę hali.

Przy wejściu do hali wiszą zdjęcia siatkarki przekazane przez jej rodziców. - Jest też gablota z koszulką Agaty, w której występowała na Mistrzostwach Europy. To także podarunek od rodziców siatkarki. Koszulka jest dobrze wyeksponowana, tak, by każdy, kto wchodzi do hali od razu ją zobaczył - zdradza Stefańczyk.

Hala działa od grudnia i zdążyła już gościć kilka imprez. 7 grudnia w meczu otwarcia zmierzyły się drużyny KPSK Stal Mielec i Armatura Eliteski AZS UE Kraków.

Organizatorzy chcą, by rozgrywać w niej memoriał imienia siatkarki, na wzór tego, który jest organizowany w katowickim Spodku (w tym roku odbędzie się czwarta edycja - przyp. red.). - Wstępnie planujemy, by impreza odbyła się w wakacje lub we wrześniu. Teraz szukamy sponsorów i opracowujemy strategię marketingową, nie tylko dla hali, ale dla całego kompleksu, w skład którego wchodzi jeszcze pływalnia, boiska orlikowe i hotel - opowiada Stefańczyk.

Inwestycja pochłonęła osiem milionów złotych. Połowę kosztów hali pokryła gmina, resztę przyznał z funduszy unijnych Zarząd Województwa Małopolskiego. Obiekt może pomieścić 1500 widzów, ma rozsuwane trybuny.

Agata Mróz dwukrotnie zdobyła złoty medal Mistrzostw Europy. Była także mistrzynią Polski z BKS Bielsko-Biała i mistrzynią Hiszpanii z Gruppo Murcia 2002. Siatkarka chorowała na białaczkę i w 2007 z powodu złego stanu zdrowia przerwała karierę sportową. Zmarła 4 czerwca 2008 roku w wyniku wstrząsu septycznego, dwa tygodnie po zabiegu przeszczepienia szpiku kostnego.