Sport.pl

Turyn rzuca wyzwanie Krakowowi i chce być Europejską Stolicą Sportu

Włoskie miasto będzie rywalem stolicy Małopolski w walce o miano Europejskiej Stolicy Sportu 2015.
Więcej o sporcie w Małopolsce na krakow.sport.pl

- Kraków jest naszym najgroźniejszym konkurentem - mówi we włoskich mediach Piero Fassino, burmistrz Turynu. Dodaje, że znakomitą reklamą dla jego miasta były zimowe igrzyska olimpijskie, które odbyły się w Turynie w 2006.

Pomysłodawcą konkursu na Europejską Stolicę Sportu jest stowarzyszenie ACES. "Miasta, którym przyznawane jest to miano, są stawiane jako wzór prowadzenia polityki społecznej" - napisał Gian Francesco Lupattelli, prezes stowarzyszenia.

O kandydaturze Krakowa wiadomo od lipca. "Kraków, kojarzony jest zazwyczaj z kulturą, historią i nauką. Sport zawsze zajmował jednak ważne miejsce w życiu miasta; tutaj narodził się i rozwijał polski ruch olimpijski, tutaj powstały najstarsze polskie kluby sportowe. Dla Krakowa tytuł Europejskiej Stolicy Sportu oznaczałby docenienie konsekwentnych inwestycji w przedsięwzięcia promujące aktywny i zdrowy styl życia wśród mieszkańców" - napisano wtedy na oficjalnej stronie krakow.pl.

Wcześniej Europejską Stolicą Sportu były Madryt (2001), Sztokholm (2002), Glasgow (2003), Alicante (2004), Rotterdam (2005), Kopenhaga (2006), Stuttgart (2007), Warszawa (2008), Mediolan (2009), Dublin (2010).

W tym roku stolicą jest Walencja (2011), a w kolejnych latach będą nią Stambuł, Antwerpia oraz Cardiff.

Więcej o: