Euro 2012. Kto zawita do Krakowa

Pod Wawel przyjadą m.in. Michael Platini i Zbigniew Boniek, by wziąć udział w losowaniu par barażowych Euro 2012. Na kolejkę przed końcem eliminacji drugie miejsce może zająć jeszcze... 16 drużyn.
We wtorek zostaną rozegrane ostatnie spotkania eliminacji mistrzostw Europy 2012 w Polsce i Ukrainie. Emocji nie zabraknie, bo tylko w pięciu z dziewięciu grup znany jest zwycięzca mający zagwarantowany występ na Euro 2012. Na dodatek nie da się też wskazać reprezentacji, która ma najlepszy dorobek z drużyn zajmujących drugie miejsca. Taki zespół też bezpośrednio awansuje na mistrzostwa Europy.

Pozostałych osiem wiceliderów grup stworzy pary barażowe, które zostaną rozlosowane w czwartek 13 października w krakowskim hotelu Sheraton. To pierwszy przypadek, by losowanie odbyło się poza Nyonem.

Sytuacja w grupach

Grupa A: Niemcy (awans), baraże: Belgia (15 pkt) lub Turcja (14). W lepszej sytuacji wydają się być ci drudzy, bo podejmują Azerbejdżan. Belgowie jadą do Niemiec.

Grupa B: Rosja (20) niemal pewna awansu, bo wystarczy jej remis z Andorą. Kwestia drugiego miejsca rozstrzygnie się między Irlandią (18) i Armenią (17), które zagrają ze sobą w Dublinie.

Grupa C: Włochy (awans). Baraże Estonia (16) lub Serbia (15). Estończycy już nie grają i muszą liczyć na pomoc Słowenii, która podejmuje Serbów.

Grupa D: W bezpośrednim pojedynku Paryżu między Francją (20) i Bośnią Hercegowiną (19) rozstrzygnie się kwestia awansu i gry w barażach.

Grupa E: Holandia (awans). Szwecja (baraż).

Grupa F: Grecja (21). Chorwacja (19). Grecy grają na wyjeździe z Gruzinami, Chorwaci podejmują Łotwę. Tym pierwszym do awansu wystarczy remis, drudzy muszą wygrać i liczyć na zwycięstwo Gruzinów.

Grupa G: Anglia (awans), Czarnogóra (baraż).

Grupa H: Portugalia (16), Dania (16). Kwestia kto zagra w barażach, a kto awansuje rozstrzygnie się w Kopenhadze. Gospodarze muszą wygrać, by wyprzedzić rywali w tabeli.

Grupa I: Hiszpania (awans). Szkocja (11), Czechy (10). Szkoci jadą do Madrytu, Czesi na Litwę.

Z reprezentacji zajmujących drugie miejsce najbliżej bezpośredniego awansu są Duńczycy. Drużyny zajmujące drugie miejsca mają odliczone punkty zdobyte w meczach z ostatnimi drużynami w swoich grupach (z wyjątkiem grup pięciozespołowych).

Klasyfikacja zespołów aktualnie zajmujących 2. miejsca.Dania71613-5
Szwecja71517-9
Chorwacja71310-6
Estonia81313-10
Bośnia i Hercegowina7138-7
Irlandia7128-5
Czarnogóra7127-5
Szkocja7118-7
Belgia7914-11
W tej chwili przyjazdu na losowanie do Krakowa mogą być pewni tylko Czarnogórcy. Z pozostałych zespołów niektóre mogą jeszcze wywalczyć bezpośredni awans (np. Dania, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja), ale mogą też stracić drugie miejsce (Szkocja na rzecz Czechów, Estonia na rzecz Serbii, Belgia na rzecz Turcji, Irlandia na rzecz Armenii). Szwedzi mogą albo awansować jako najlepsza drużyna z drugiego miejsca (grają jednak na wyjeździe z Holendrami) albo grać w barażach.