Sensacja w Pucharze Polski. III-ligowa Limanovia ograła Lechię Gdańsk!

Gola na wagę historycznego awansu do 1/8 finału Pucharu Polski strzelił Paweł Kępa. Limanovia w Pucharze Polski pokonała już 11. rywali!
Trwa marsz III-ligowego beniaminka z Limanowej. Tym razem przeszkoda wydawała się nie do przeskoczenia, a jednak podopieczni Mariana Tajdusia sprawili ogromną niespodziankę. Wygrali zasłużenie, a w trakcie meczu mieli znacznie więcej dogodnych sytuacji niż 11. drużyna ekstraklasy.

Gracze z Limanowej zaciekle walczyli o każdą piłką, rywal jakby nas pół gwizdka. Nagorda przyszła już w 19. minucie, kiedy do siatki trafił Paweł Kępa. 30-letni zawodnik najwyżej grał w II lidze 10 lat temu z Hutnikiem Kraków. Na początku 2010 roku przez jedną rundę w ogóle nie grał w żadnym klubie. Jesienią zdecydował się wrócić na boisko w Limanovii.

Wśród gospodarzy tylko Artur Prokop i Krzysztof Pyskaty grali w ekstraklasie. W ekipie trenera Tomasza Kafarskiego tylko bramkarz Wojciech Pawłowski nie wystąpił jeszcze w najwyższej klasie rozgrywkowej. Lechii nie pomógł wprowadzony po przerwie Fred Benson, czołowy strzelec II ligi holenderskiej w poprzednim sezonie.

Po przerwie to limanowianie mieli lepsze okazje, których nie wykorzystali Jacek Pietrzak i Jakub Wańczyk. Najbliżej wyrównania dla Lechii był Jakub Popielarz. Jeszcze w pierwszej części z bliska głową do bramki nie trafił Tomasz Dawidowski.

Historyczny awans na żywo obejrzało 1500 kibiców. Po strzelonej bramce cieszyli się i mówili: - Na polskich siatkarzy też nikt nie stawiał, a jednak brązowy medal przywieźli.

Mecz miała pokazać lokalna telewizja internetowa limanowalive.pl, ale serwer nie wytrzymał zainteresowania.

Limanovia istnieje od 1924 roku. Poza wtorkowym awansem w PP, największe sukcesy to awans do III ligi w sezonie 1984/85. W poprzednim sezonie odniosła dwa triumfy - wygrała IV ligę małopolską i regionalny Puchar Polski.

Droga Limanovii do 1/8 finału PP

Krokus Przyszowa 7:2 (klasa A, 6.10.2010), Dobrzanka Dobra 4:2 (liga okręgowa), AKS Ujanowice 4:1 (okręgowa), Lubań Maniowy 1:0 (III liga), Poprad Muszyna 1:0 (III), Unia Tarnów (III) 3:2, Garbarnia Kraków (III) 1:0, Raków Częstochowa (II liga) 2:0, LZS Turbia 4:0, GKS Gorzów Wlkp. 3:0 (walkower), Lechia 1:0

Limanovia - Lechia Gdańsk 1:0 (1:0)

Gol: Kępa (19.)

Limanovia: Pyskaty - Kulewicz, Banaszkiewicz, Prokop, Kępa - Waksmundzki, Wańczyk, Skiba, Pietrzak (86. Chlipała), Basta (69. Ślazyk) - Kiwacki (79. Gadzina).

Lechia: Pawłowski - Bąk, Kožans, Vucko, Andriuškevieius - Pietrowski, Surma, Popielarz (46. Benson), Poźniak (46. Machaj), Dawidowski (83. Deleu) - Tadić.