Bieg Śnieżnej Pantery - dla tych, którzy nie rywalizują dla medalu

14 marca w Zawoi odbędzie się Bieg Śnieżnej Pantery. Wyróżnia go wyjątkowa formuła - brak opłaty startowej, brak rywalizacji, zwycięzcy, listy startowej i listy wyników.
Ciekawostki o małopolskim sporcie wklejamy na Facebooka Kraków - Sport.pl »

W takim razie co to za wydarzenie? "Bieg Śnieżnej Pantery jest darmowy i dedykowany ludziom, którzy biegają dla czegoś więcej niż dla medalu. Biegają, bo wzywa ich natura, z którą czują silną więź. Posiadają instynkt - jak Śnieżna Pantera" - czytamy na oficjalnej stronie imprezy.

Pobiegną amatorzy, ale z doświadczeniem w bieganiu po górach. Nie było zapisów i opłaty startowej, ale trzeba było dostać specjalne zaproszenie. Na biegaczy czeka mapa z zaznaczoną trasą oraz limit 5,5 godziny na pokonanie 25 km szlakami Babiogórskiego Parku Narodowego. Ze względu na trudne warunki panujące w masywie Babiej Góry zostały opracowane dwie trasy, z których jedna będzie trasą alternatywną, jeśli pogoda drastycznie ulegnie pogorszeniu.

W Biegu Śnieżnej Pantery ma wystąpić 120 biegaczy-amatorów. Przy wybieraniu uczestników organizatorzy sugerowali się ich zaangażowaniem i doświadczeniem w bieganiu po górach, regulamin wymaga bowiem ukończonych przynajmniej dwóch startów w biegach górskich na dystansie minimum półmaratońskim. Zaproszenie jest wyróżnieniem dla tych, którzy nie biegają dla poprawienia czasu, dla lokaty na liście wyników lub dla nagrody. Biegają ponieważ kochają góry i obcowanie z naturą.

Jeśli ktoś nie dostał zaproszenia, także może pojawić się w Zawoi i liczyć na łut szczęścia. Organizatorzy przewidzieli bowiem pulę dodatkowych pakietów startowych. Liczyć się będzie kolejność zgłoszeń.

Na gości, osoby towarzyszące i dzieci czekają liczne atrakcje. Uczestnicy i kibice będą mogli np. skorzystać z jazdy testowej BMW X4. Dodatkowo będzie można wspinać się w parku linowym lub wziąć udział w biegowym treningu górskim pod okiem eksperta.

Po biegu odbędzie się także coś dla ducha. Organizatorzy przygotowali trzy wykłady, które zakończy gość specjalny: Sylweriusz Kosiński, ratownik TOPR i lekarz z Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej w Krakowie. Podczas wykładu "Minusy i plusy, czyli prawie wszystko o hipotermii" Kosiński opowie co to jest hipotermia, jak ją rozpoznać i jak postępować.

Podczas całej imprezy organizatorzy zachęcać będą do wsparcia Fundacji Snow Leopard Trust, w tym do różnych form dotacji oraz możliwości adopcji Śnieżnej Pantery (więcej TUTAJ ). Dla niej właśnie 120 uczestników biegu wyruszy na symboliczną 25 km trasę.

PROGRAM:

godz. 7-8.30 - Otwarcie biura zawodów w CG Korona Ziemi i odbiór pakietów startowych (dla uczestników, którzy nie otrzymali ich w dniu poprzednim).

godz. 8.45 - Odprawa zawodników

godz. 9.00 - Uroczysty start na dystansie 25 kilometrów

godz. 10.00 - Biegowy trening górski (ok. 3-5 km) dla chętnych osób towarzyszących, gości. Trening poprowadzi Przemysław Sobczyk - ultramaratończyk, zwycięzca zeszłorocznego Biegu Rzeźnika oraz Biegu Granią Tatr. Start biegu treningowego: CG Korona Ziemi

godz. 9.30-13.00 - Atrakcje dla osób towarzyszących i dzieci, m.in. wycieczka przyrodnicza ścieżką dydaktyczną Babiogórskiego Parku Narodowego, zajęcia i pokazy filmów, kącik zabaw dla dzieci, wyprawa do "Lasu Przygód".

BMW Group Polska - partner strategiczny biegu - zaprasza na jazdy testowe nowym modelem: BMW X4

godz. 12.30-15.00 - Obiad

godz. 14.30 - Zamknięcie trasy biegu głównego

godz. 15.15 - Podsumowanie

godz. 15.30 - 17.30 - wykłady o tematyce górskiej